4.4.2. Международен стандартен номер за продължаващи издания (ISSN)
Продължаващите ресурси трябва да бъдат идентифицирани с международен стандартен номер за продължаващи издания (ISSN), присъден от Службата за публикации.
Продължаващите ресурси (продължаващи издания и постоянни интегриращи ресурси — вж. точка 4.3.2) трябва да бъдат идентифицирани с международен стандартен номер за продължаващи издания (ISSN), присъден от Службата за публикации.
Присъждането на ISBN няма никакво правно значение или стойност нито по отношение на собствеността на правата върху съответното произведение, нито по отношение на неговото съдържание.
Един ISSN се присъжда еднократно:
- за целия жизнен цикъл на едно заглавие,
- за всяка езикова версия,
- за всяко издание (месечно, годишно…),
- за всеки отделен носител.
В случай че съществуват няколко тома, се присъжда един ISSN на ключовото заглавие, независимо от броя на томовете, от които е съставено то. ISSN може също така да бъде присъден на колекция от монографии като такива (тогава един ISBN се присъжда на всеки том от колекцията).
ISSN се свързва трайно с „ключово заглавие“, създадено от мрежата на ISSN при регистриране на ресурса. Ключовото заглавие е уникално за конкретен продължаващ ресурс.
Нов ISSN (и ново ключово заглавие) трябва да бъде присъден на продължаващ ресурс:
- за всяка съществена промяна в заглавието,
- за всяка промяна на носителя.
Собствен ISSN (и съответно специфично ключово заглавие) трябва да бъде присъден на всяка притурка или на всяка подсерия, евентуално съпътстваща даден продължаващ ресурс.
Местоположение и изписване на ISSN
Всеки ISSN е съставен от два сегмента по четири цифри (арабски цифри), разделени с дефис, предшествани от съкращението ISSN, след което се поставя интервал. Последният елемент (контролен елемент) може да бъде X:
ISSN 0251-1479
ISSN 1831-855X
ISSN трябва да фигурира ясно във или върху първия брой на продължаващото издание, във или върху всеки следващ брой, както и във или върху всяка версия на постоянен интегриращ ресурс.
Когато даден ISSN се придружава от друг идентификатор (например ISBN в случай на том от поредица), и двата номера трябва да фигурират заедно, като всеки от тях е идентифициран от съответния префикс (ISBN, ISSN, DOI…).
Ако един продължаващ ресурс има няколко ISSN поради различни заглавия (например заглавие на основна поредица и заглавия на нейните подпоредици), всички ISSN трябва да фигурират върху ресурса, разграничени например с помощта на пълното или съкратеното заглавие в скоби.
Вж. също A quick reference guide.
В случай на публикация на различни носители (с присъдени различни ISSN и с различни ключови заглавия) съответните ISSN могат да фигурират върху продължаващите ресурси с разграничение между тях, както в следващия пример:
PrintISSN 1562-6585
HTMLISSN 1063-7710
За печатните произведения той трябва да фигурира върху всяко издание в горния десен ъгъл на първата страница на корицата или, ако няма възможност за това, — на видно място, за предпочитане в следния ред: титулна страница, гръб на титулната страница, импресум, четвърта страница на корицата, информационно каре.
За произведения на електронен носител (онлайн произведения, CD-ROM…) ISSN трябва да е разположен на страницата на екрана, показваща заглавието, или при липса на такава — в главното меню и ако е възможно, на всеки етикет, прикачен трайно към публикацията. Ако не е възможно ISSN да бъде изписан върху продукта или върху етикета му, той трябва да фигурира върху кутията.
За онлайн ресурсите ISSN трябва да фигурира и в метаданните (в полето за идентификация).
ISSN за връзка (ISSN-L)
Съгласно стандарта ISO 3297:2022 (ISSN) ISSN за връзка (ISSN-L) се присъжда на продължаващ ресурс (вж. точка 4.3.2), за да се обединят различните физически носители от този ресурс, независимо от броя на носителите (на всеки от тези носители трябва също да бъде присъден отделен ISSN).
ISSN-L представлява поредица от две групи с по четири цифри, разделени с дефис, предхождани от съкращението ISSN-L, след което се поставя интервал:
ISSN-L 0251-1479
ISSN-L трябва да се промени, когато заглавията на всички физически носители на един и същ ресурс претърпят последователна промяна по едно и също време. В такъв случай се присъждат нов ISSN на всеки отделен носител и нов ISSN-L на всички носители като цяло.
Полезни връзки за ISSN
Международен център на ISSN:
http://www.issn.org/ (EN)
Ръководство за ISSN:
https://www.issn.org/understanding-the-issn/assignment-rules/issn-manual (EN)
ISO 3297:2022:
Международен стандартен номер за продължаващи издания (ISSN):
https://www.iso.org/standard/84536.html (EN)
Стандартите ISO могат да бъдат получени от членовете на ISO, чийто списък е на разположение на следния адрес:
https://www.iso.org/members.html (EN)