5.4.1. Сведение за авторското право (изцяло преработена)
Сведението за авторското право информира читателя, че произведението е защитено. В сведението се посочват носителят на авторското право върху произведението, годината на публикуване и ако се разрешава повторната употреба, при какви условия да става това.
Сведението за авторското право информира читателя, че произведението е защитено. В сведението се посочват носителят на авторското право върху произведението, годината на публикуване и ако се разрешава повторната употреба, при какви условия да става това. Освен това, за да бъде едно сведение за авторското право добре изготвено и пълно, е изключително важно в него да се посочат включените в публикацията елементи, които принадлежат на трети страни.
Стандартното сведение за авторското право се състои от три елемента:
- символа „©“ или думата „Copyright“, за да се укаже защитата на авторското право,
- името на носителя на авторското право,
- годината на първото публикуване на произведението.
© [име на носителя на авторското право], [year of first publication]
например:
© Европейски съюз, 2022
Носител на авторското право
Носители на авторското право могат да бъдат само лица, които имат правосубектност.
а) Институции и междуинституционални служби, които споделят правосубектността на Европейския съюз
Публикациите, създадени от служителите на институциите на Европейския съюз, следва да се обозначават с „© Европейски съюз“, освен в случая на Европейската централна банка, която има отделна правосубектност и поради това — свое собствено авторско право:
© Европейски съюз, [година] г.
© Европейска централна банка, [година] г.
Използва се пълното наименование, а не само съкращението:
© Европейска централна банка, [година] г.
а не © ЕЦБ, [year]
Междуинституционалните служби, като Службата за публикации, Европейската служба за външна дейност и Европейската служба за подбор на персонал, не притежават правосубектност. Поради това за своите публикации те използват като сведение за авторското право „© Европейски съюз“.
б) Лица със собствена правосубектност
Децентрализираните структури (агенции) и изпълнителните агенции (за пълните списъци вж. точки 9.5.3 и 9.5.4) притежават собствена правосубектност и поради това трябва да бъдат посочвани като носители на авторското право:
© Европейска агенция за околна среда, [година] г.
© , [година] г.
Използва се пълното наименование, а не само съкращението:
© Европейска агенция за гранична и брегова охрана, [година] г.
или евентуално:
© Европейска агенция за гранична и брегова охрана (Frontex), [година] г.
но не © Frontex, [година] г.
Ако авторското право е прехвърлено на Европейския съюз по силата на договор или друг правен документ, се използва следното сведение:
© Европейски съюз, [година] г.
За административната структура на Европейския съюз вж. точка 9.5. Информацията за правосубектността на органа се съдържа в съответния акт за създаване.
Други образувания със собствена правосубектност са Европейската инвестиционна банка и Европейският инвестиционен фонд. Те са самостоятелни носители на авторското право:
© Европейска инвестиционна банка, [година] г.
© Европейски инвестиционен фонд, [година] г.
Документите, изготвяни в рамките на приложното поле на Договора за Евратом (и обвързани с бюджетния ред за Евратом), трябва да съдържат специфично за тях сведение за авторското право:
© Европейска общност за атомна енергия, [година] г.
Такъв е случаят например с различни документи или специализирани публикации в областта на атомната енергия, публикувани от Съвместния изследователски център.
Посочване на авторството
Съгласно член 18 от Правилника за персонала авторското право върху всяко произведение, създадено от длъжностни лица на ЕС при изпълнение на техните служебни задължения, принадлежи на Европейския съюз (или на съответната агенция и др.). В някои случаи обаче авторските служби може да изискват членовете на персонала, които са автори на произведението, да бъдат поименно посочени в публикацията. Такъв е случаят например с публикациите, които съдържат личните възгледи на автора, с научните публикации или статиите в правни списания. В този случай е препоръчително да се включи отказ от правна отговорност (вж. точка 5.4.4):
Автор: [име на лицето]
Това не се отнася за публикациите, изготвени от авторските служби в тяхното институционално качество.
Обозначаване на годината
Срокът на защита на авторското право по отношение на дадена публикация на ЕС на определен език започва да тече от датата на нейното създаване. Ако дадено произведение се публикува на различни езици през различни години, на всяка езикова версия следва да се посочи годината на публикуването ѝ.
Когато се отпечатва допълнителен тираж, сведението за авторското право не се променя. В случаите на нови издания обаче, които представляват нови публикации, датата на сведението за авторското право следва да съответства на годината на публикуване на новото издание.
Когато се променя форматът на дадена публикация (напр. преминава се от публикация на хартиен носител към електронна книга), годината на издаване е същата, както на оригиналното издание, при условие че не са правени промени. Ако се правят значителни промени, се публикува ново издание, като датата на сведението за авторското право следва да съответства на годината на публикуване на новото издание.
Работа с външни изпълнители
При въпроси се обръщайте към екипа на Службата за публикации, отговарящ за авторското право (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).