5.4.3. Защитени с авторско право елементи, използвани в публикация (изцяло преработена)

Когато в публикации на Европейския съюз се използват определени художествени елементи, те трябва да се посочат, да се получи разрешение за тях и носителите на правата да се укажат. Изключително важно е да се посочат елементите, чието авторско право принадлежи на трети страни (включително елементи от банки с изображения).

Когато в публикации на Европейския съюз се използват определени художествени елементи, те трябва да се посочат, да се получи разрешение за тях и носителите на правата да се укажат. Изключително важно е да се посочат елементите, чието авторско право принадлежи на трети страни (включително елементи от банки с изображения).

Елементи, принадлежащи на институции, органи, служби и агенции на Европейския съюз

Авторското право върху елементите, създадени от служители на Европейския съюз, принадлежи на Европейския съюз или на съответния орган с правосубектност (вж. член 18 от Правилника за персонала). Това е валидно и за елементите, придобити в рамките на стандартен договор. В тези случаи сведението за авторското право се отнася за цялата публикация, тъй като носител на авторското право както върху текста, така и върху допълнителните елементи е Европейският съюз.

Препоръчва се обаче в сведението за авторското право да се предоставя информация за конкретните елементи, съдържащи се в публикацията. Може да се използват следните формулировки:

[Илюстрация/Снимка/и т.н.], стр.  …, © Европейски съюз, [година] г.

[Илюстрация/Снимка/и т.н.], стр.  …, © Европейска общност за атомна енергия, [година] г.

[Илюстрация/Снимка/и т.н.], стр.  …, © Европейска централна банка, [година] г.

[Илюстрация/Снимка/и т.н.], стр.  …, © [наименование на агенцията], [година] г.

Елементи, принадлежащи на трети страни

Когато в публикации на Европейския съюз се използват елементи, авторското право за които принадлежи на трети страни (включително елементи от банки с изображения), е изключително важно тези елементи да се посочат, да се получи разрешение за тях и носителите на правата да се укажат.

За употреба или възпроизвеждане на снимки или други материали, за които Европейският съюз или съответният орган с правосубектност не е носител на авторското право, трябва да се иска разрешение от съответния носител на това право за всеки елемент, освен ако не се прилага изключение от или ограничение на авторското право (като например изключението за цитиране). Тези елементи трябва да бъдат посочени в сведението за авторското право. Може да се използват следните формулировки, освен ако полученото разрешение или предоставеният лиценз от страна на носителя на авторското право не налагат определен начин на посочване:

За употребата или възпроизвеждането на елементи, които не са собственост на [Европейския съюз/съответния орган с правосубектност], трябва да се поиска разрешение директно от носителите на авторското право. [Европейският съюз/съответният орган с правосубектност] не притежава авторското право по отношение на следните елементи:

  • корица, [съответен елемент], [източник: напр. Unsplash.com],
  • Страница …, [съответен елемент], [източник: напр. Fotolia.com], [автор], всички права запазени,
  • страница …, [съответен елемент], [източник: напр. Getty Images], [автор], лицензирано по CC BY 2.0 [+ хипервръзка към лиценза],
  • [илюстрация/снимка/и т.н.], стр. …, © [име на твореца], [година] г., всички права запазени.

Макар че се препоръчва всички елементи, принадлежащи на трети страни, да се споменат поотделно, ако това е технически неосъществимо и при условие че всички такива елементи са били отбелязани навсякъде в публикацията, в сведението за авторското право може да се използва следната обща формулировка:

За употребата или възпроизвеждането на елементи, които не са собственост на [Европейския съюз/съответния орган с правосубектност], трябва да се поиска разрешение директно от носителите на авторското право.

Лицензи Creative Commons, обхващащи елементи, принадлежащи на трети страни

В публикациите на Европейския съюз може да бъдат използвани принадлежащи на трети страни елементи, които са лицензирани по Creative Commons или са обществено достояние. При използването на тези елементи е от съществено значение да се спазват условията, заложени в различните лицензи Creative Commons.

Както е посочено в точка 5.4.2, Комисията и Сметната палата са избрали CC BY 4.0 за публикуването на собствените си произведения.

Права върху изображения, права на личността и други права

Когато на дадено изображение се виждат идентифицируеми лица, за използването му може да се изисква да се спазят надлежно правата на неприкосновеност на личния живот или други подобни права на личността. Тези права се различават от авторското право и другите права върху интелектуална собственост и не бива да се бъркат с тях. Това означава, че независимо чие притежание е авторското право върху дадено изображение (на Европейския съюз или на трето лице), е необходимо да се потвърди, че присъстващите на него лица са дали съгласието си за всяка една предвидена употреба на тяхното изображение. Разрешенията в рамките на Creative Commons, които са разрешения относно авторското право, не включват разрешения във връзка с правото на неприкосновеност на личния живот или правата на личността.

Освен това в някои държави може да е необходимо да се поиска допълнително разрешение за използването на изображение на произведение на изкуството (напр. картина, скулптура или оригинална сграда).

tip:

При въпроси се обръщайте към екипа на Службата за публикации, отговарящ за авторското право (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).