5.6. Подразделения на текста

Текстът на изданието трябва да бъде представен в ясен вид, който да не затруднява читателя. Това може да се направи чрез разделяне на части и подчасти, като се използват различни системи за номериране.

Текстът на изданието трябва да бъде представен в ясен вид, който да не затруднява читателя. Ето защо той не трябва да е твърде сбит или неясен, а да бъде добре структуриран. За целта броят на отделните нива на заглавията не трябва да бъде по-голям от седем. В рамките на цялостния текст на изданието всяко междинно заглавие от дадено логическо ниво трябва да бъде следвано от достатъчен и приблизително еднакъв по размер текст.

Структуриране чрез сложно номериране

Текстът може да е разделен на части, дялове, глави, раздели, параграфи, точки и т.н. с помощта на цифрови и буквени обозначения, тирета и водещи символи. В низходящ ред по важност номерирането обикновено се представя, както следва:

  • главни римски цифри (I, II, III, IV…),
  • главни букви (A, Б, В, Г…),
  • арабски цифри (1, 2, 3, 4…),
  • малки букви (а, б, в, г…),
  • малки римски цифри (i, ii, iii, iv, v…),
  • тирета (—),
  • точки в получер шрифт (•).
NB:
  • Номерирането с малки букви се среща обикновено в Официален вестник. Номерирането с точки в получер шрифт следва да се избягва при изготвянето на актове. За специфичните правила на Официален вестник вж. първа част, точка 2.7 и обобщените таблици.
  • След арабските цифри се поставя точка (при основно разделяне) или само затваряща скоба (при изброяване); след малките букви и малките римски цифри винаги се поставя скоба (само затваряща скоба).

Традиционните структурни елементи на дадено издание се представят, както следва:

Първа част

ДЕЙНОСТ НА СЪЮЗА

Глава I

РАЗВИТИЕ НА СЪЮЗА

Раздел I — Обща политическа ситуация

А. Бюджетни прерогативи

1. Основни постижения

a) Приети директиви

Структура без номериране

Когато не се използват обичайните елементи за разделяне (част, глава и т.н.), нито номериращи букви и цифри, в оригиналния документ задължително трябва да се обозначат заглавията и подзаглавията, които при набирането на текста се представят с точно определен размер на шрифта:

ДЕЙНОСТ НА СЪЮЗА

РАЗВИТИЕ НА СЪЮЗА

Обща политическа ситуация

Бюджетни прерогативи

Основни постижения

Приети директиви

Структура с номериране с десетични числа

Номерирането може да се извърши и с десетични числа:

Първа част — ДЕЙНОСТ НА СЪЮЗА

Глава I — РАЗВИТИЕ НА СЪЮЗА

1. Обща политическа ситуация

1.1. Бюджетни прерогативи

1.1.1. Основни постижения

В този случай е препоръчително броят на отделните нива на подзаглавията да не бъде прекалено голям.

Структура с продължаващо номериране

На последно място, при оформяне на справочни издания, чийто текст съдържа множество препратки от една част към друга, е по-удобно да се използва продължаващо номериране на абзаците. Именно това номериране се използва в препратките, които по този начин не са свързани с окончателното номериране на страниците.

Продължаващото номериране може също така да се комбинира с някоя от останалите структури за номериране.