5.6 Členění textu
Text publikace je nutno rozčlenit přehledným způsobem, který čtenáři umožní jeho snadnou četbu, což lze provést členěním textu do oddílů a pododdílů a použitím různých systémů číslování.
Text publikace je nutno rozčlenit velmi přehledným způsobem, který čtenáři umožní jeho snadnou četbu. Je proto třeba vyhnout se tomu, aby text měl zhuštěnou nebo nejednoznačnou podobu, a obsah dobře strukturovat. Vzhledem k tomu by úrovní textu mělo být nejvýše sedm. Každý titulek určité úrovně by měl uvádět text dostatečného významu, který odpovídá významu jiného textu stejné úrovně v rámci logického členění publikace.
Komplexně číslovaná struktura
Text může být rozdělen na části, hlavy, kapitoly, oddíly, odstavce, písmena apod., přičemž se používají číslice, písmena, odrážky a kulaté odrážky. Takové členění je obvykle následující (důležitost je sestupná):
- velké římské číslice (I, II, III, IV atd.),
- velká písmena (A, B, C, D atd.),
- arabské číslice (1, 2, 3, 4 atd.),
- malá písmena (a, b, c, d atd.),
- malé římské číslice (i, ii, iii, iv, v atd.),
- odrážky (—),
- polotučné kulaté odrážky (•).
- Malé římské číslice se používají především v Úředním věstníku (např. při dalším členění písmen a), b) atd.). Polotučné kulaté odrážky nejsou vhodné pro úpravu právních předpisů. Pravidla platná pro Úřední věstník viz část první, oddíl 2.7 a „Souhrnné tabulky“.
- Po arabské číslici následuje tečka (v členění textu) nebo zavírající závorka (ve výčtu), po malém písmenu a malé římské číslici obvykle následuje zavírající závorka. Po velkých římských číslicích nebo velkých písmenech mohou též následovat závorky.
Běžné členění publikace je následující:
Část 1
ČINNOST UNIE
Kapitola I
VÝVOJ UNIE
Oddíl I – Všeobecná politická situace
A. Rozpočtové pravomoci
1. Hlavní vývoj
a) Přijaté směrnice
Nečíslovaná struktura
V případě, že se pro rozčlenění textu nepoužijí obvyklé rubriky (část, kapitola atd.) ani písmena a číslice, je nezbytné strukturovat původní znění dokumentu pomocí názvů dílčích částí, kterým bude během sazby přidělena přesná hodnota:
ČINNOST UNIE
VÝVOJ UNIE
Všeobecná politická situace
Rozpočtové pravomoci
Hlavní vývoj
Přijaté směrnice
Struktura se stupňovitým číslováním
Číslování může být rovněž stupňovité:
Část 1 – ČINNOST UNIE
Kapitola I – VÝVOJ UNIE
1. Všeobecná politická situace
1.1 Rozpočtové pravomoci
1.1.1 Hlavní vývoj
V tomto případě se doporučuje nenásobit bezúčelně množství úrovní dílčích částí.
Struktura s průběžným číslováním
Pokud jde o publikace, jejichž části obsahují odkazy na jiné jejich části, je vhodné, aby odstavce byly průběžně číslovány. Číslo odstavce se pak uvede v odkazu, který tak není závislý na konečném číslování stránek.
Průběžné číslování se může rovněž používat společně s ostatními způsoby číslování.