5.4.1. Autoriõiguse märge (täielikult läbi vaadatud)
Autoriõiguse märkega teavitatakse lugejaid sellest, et väljaanne on autoriõigusega kaitstud. Märge peaks sisaldama teavet teose autoriõiguse omaja, avaldamise aasta ja taaskasutamise lubatavuse kohta, ning juhul kui taaskasutamine on lubatud, siis vastavate tingimuste kohta.
Autoriõiguse märkega teavitatakse lugejaid sellest, et väljaanne on autoriõigusega kaitstud. Märge peaks sisaldama teavet teose autoriõiguse omaja, avaldamise aasta ja taaskasutamise lubatavuse kohta, ning juhul kui taaskasutamine on lubatud, siis vastavate tingimuste kohta. Lisaks peaks hästi koostatud ja täielik autoriõiguse märge tingimata osutama kolmandatele isikutele kuuluvale materjalile, mida väljaanne sisaldab.
Tavapärane autoriõiguse märge koosneb kolmest elemendist:
- tähis „©“ või sõna „Autoriõigus“, mis viitab sellele, et teos on autoriõigusega kaitstud,
- autoriõiguse omaja nimi,
- teose esmakordse avaldamise aasta.
© [autoriõiguse omaja nimi], [year of first publication]
näide:
© Euroopa Liit, 2022
Autoriõiguse omaja
Autoriõigus võib olla ainult juriidilise isiku staatusega üksusel.
a) Euroopa Liidu juriidilise isiku staatusega institutsioonid ja institutsioonidevahelised teenistused
Euroopa Liidu institutsioonide töötajate koostatud väljaannetes tuleks kuvada märge „© Euroopa Liit“. See ei kehti Euroopa Keskpanga kohta, millel on iseseisva juriidilise isiku staatus ja seega oma autoriõigus.
© Euroopa Liit, [aasta]
© Euroopa Keskpank, [aasta]
Kasutage täisnimetust, mitte lühendit:
© Euroopa Keskpank, [aasta]
ja mitte © EKP, [year]
Institutsioonidevahelised teenistused, nagu väljaannete talitus, Euroopa välisteenistus ja Euroopa Personalivaliku Amet, ei ole juriidilised isikud. Seetõttu kasutavad nad oma väljaannetes autoriõiguse märget „© Euroopa Liit“.
b) Iseseisva juriidilise isiku staatusega üksused
Detsentraliseeritud asutustel (ametitel) ja rakendusametitel (mille täielikud loetelud on esitatud punktides 9.5.3 ja 9.5.4) on iseseisva juriidilise isiku staatus ja seega tuleb need autoriõiguse omajatena ära märkida:
© Euroopa Keskkonnaamet, [aasta]
© Euroopa Tervishoiu ja Digitaalvaldkonna Rakendusamet, [aasta]
Kasutage täisnimetust, mitte lühendit:
© Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Amet, [aasta]
või ka
© Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve Amet (Frontex), [aasta]
ent mitte © Frontex, [aasta]
Juhul kui autoriõigus on lepingu või muu juriidilise dokumendiga antud üle Euroopa Liidule, kasutage järgmist märget:
© Euroopa Liit, [aasta]
Vt punkti 9.5 Euroopa Liidu haldusstruktuuri kohta. Teave üksuse juriidilise isiku staatuse kohta on esitatud tema asutamisaktis.
Muud iseseisva juriidilise isiku staatusega üksused on Euroopa Investeerimispank ja Euroopa Investeerimisfond. Neil on oma autoriõigus:
© Euroopa Investeerimispank, [aasta]
© Euroopa Investeerimisfond, [aasta]
Euratomi asutamislepingu kohaldamisalasse kuuluvatel (ja Euratomi eelarverea alusel koostatud) dokumentidel peab olema oma autoriõiguse märge:
© Euroopa Aatomienergiaühendus, [aasta]
See kehtib näiteks mitmesuguste aatomienergia valdkonna dokumentide või eriväljaannete kohta, mida avaldab Teadusuuringute Ühiskeskus.
Autorsuse märkimine
Personalieeskirjade artiklis 18 on sedastatud, et kõik õigused tööle, mida ELi ametnik on teinud oma kohustuste täitmisel, kuuluvad Euroopa Liidule (või vastavale asutusele vms). Mõnel juhul võivad asjaomased talitused siiski nõuda, et teose koostanud töötajate nimed toodaks väljaandes eraldi esile. Seda tehakse näiteks juhul, kui väljaanne sisaldab autori isiklikke vaateid, või kui tegemist on teadusliku publikatsiooni või õigusajakirja artikliga. Sellisel juhul on soovitatav lisada õigusliku vastutuse välistamist käsitlev märge (vt punkti 5.4.4):
Autor: [isiku nimi]
See ei kehti aga väljaannete suhtes, mille autoriks olevad talitused on selle avaldanud oma institutsioonilises pädevuses.
Aasta
Teatavas keeles avaldatud ELi väljaande autoriõiguse kaitse hakkab kehtima alates teose loomise kuupäevast. Kui teos avaldatakse eri keeltes eri aastatel, tuleks iga keeleversiooni puhul märkida selle avaldamise aasta.
Kordustrüki korral autoriõiguse märge ei muutu. Uue trüki (teose uuesti avaldamise) korral tuleb aga autoriõiguse kehtivuse algusaastaks märkida uue trüki avaldamise aasta.
Juhul kui muutub väljaande vorm (nt paberväljaandest e-raamatuks), ent muudatusi ei tehta, jääb väljaandmise aastaks algse väljaande avaldamise aasta. Oluliste muudatuste korral antakse välja uus trükk ning autoriõiguse kehtivuse algusaastaks tuleb märkida uue trüki avaldamise aasta.
Töövõtja koostatud väljaanne
Lisateavet saab väljaannete talituse autoriõiguse küsimustega tegelevast talitusest (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).