5.4.3. Väljaandes kasutatud autoriõigusega kaitstud materjal (täielikult läbi vaadatud)

Kui Euroopa Liidu väljaannetes kasutatakse spetsiifilisi või kunstilisi elemente, tuleb need kindlaks teha ja neile viidata. Väga oluline on teha kindlaks Euroopa Liidu väljaannetes kasutatav kolmandatele isikutele kuuluv materjal (sealhulgas pildipankadest saadud materjal), selgitada välja selle autoriõigused ja sellele materjalile viidata.

Kui Euroopa Liidu väljaannetes kasutatakse spetsiifilisi või kunstilisi elemente, tuleb need kindlaks teha ja neile viidata. Väga oluline on teha kindlaks Euroopa Liidu väljaannetes kasutatav kolmandatele isikutele kuuluv materjal (sealhulgas pildipankadest saadud materjal), selgitada välja selle autoriõigused ja sellele materjalile viidata.

Euroopa Liidu institutsioonidele, organitele ja asutustele kuuluv materjal

Euroopa Liidu töötajate koostatud materjali autoriõigus kuulub Euroopa Liidule või vastavale juriidilise isiku staatusega organile (vt personalieeskirjade artikkel 18). Sama kehtib tüüplepingu alusel tegutseva töövõtja koostatud materjali kohta. Sellistel juhtudel kehtib autoriõiguse märge kogu väljaande kohta, sest nii teksti kui ka lisamaterjali autoriõigus kuulub Euroopa Liidule.

On siiski soovitatav, et autoriõiguse märge sisaldaks eraldi teavet väljaandes sisalduvate konkreetsete elementide kohta. Kasutada võib järgmist sõnastust:

[Illustratsioon/Foto/jne], lk …, © Euroopa Liit, [aasta]

[Illustratsioon/Foto/jne], lk …, © Euroopa Aatomienergiaühendus, [aasta]

[Illustratsioon/Foto/jne], lk …, © Euroopa Keskpank, [aasta]

[Illustratsioon/Foto/jne], lk …, © [ameti nimi], [aasta]

Kolmandatele isikutele kuuluv materjal

Väga oluline on teha kindlaks Euroopa Liidu väljaannetes kasutatav kolmandatele isikutele kuuluv materjal (sealhulgas pildipankadest saadud materjal), selgitada välja selle autoriõigused ja sellele materjalile viidata.

Fotode või muu sellise materjali kasutamiseks või taasesitamiseks, mille autoriõigus ei kuulu Euroopa Liidule või vastavale juriidilise isiku staatusega organile, tuleb taotleda iga elemendi kohta luba selle autoriõiguse omajalt, välja arvatud juhul, kui autoriõiguse suhtes kohaldatakse erandit või piirangut (näiteks erand tsitaatidele). Neile elementidele tuleb autoriõiguse märkes viidata. Kui autoriõiguse omajalt saadud loa või litsentsiga ei ole ette nähtud konkreetset viitamise viisi, võib kasutada järgmist sõnastust:

Selliste elementide kasutamiseks või paljundamiseks, mis ei kuulu [Euroopa Liidule / vastavale juriidilise isiku staatusega organile], võib olla vaja taotleda luba otse õiguste omajalt. [Euroopa Liidul / vastaval juriidilise isiku staatusega organil] ei ole autoriõigust järgmistele elementidele:

  • kaas, [asjaomane element], [allikas: nt Unsplash.com]
  • lehekülg …, [asjaomane element], [allikas: nt Fotolia.com], [autor], kõik õigused kaitstud
  • lehekülg …, [asjaomane element], [allikas: nt Getty Images], [autor], litsentsitud CC BY 2.0 alusel [+ link litsentsile]
  • [illustratsioon/foto/jne], lk …, © [kunstniku nimi], [year], kõik õigused kaitstud

Ehkki on soovitatav, et kõikidele kolmandatele isikutele kuuluvatele elementidele lisatakse eraldi viide, võib juhul, kui see on tehniliselt keeruline, ja eeldusel et kõik sellised elemendid on kogu väljaandes märgistatud, kasutada autoriõiguse märkes järgmist üldklauslit:

Selliste elementide kasutamiseks või paljundamiseks, mis ei kuulu [Euroopa Liidule / vastavale juriidilise isiku staatusega organile], võib olla vaja taotleda luba otse õiguste omajalt.

Creative Commonsi litsentsid, mis hõlmavad kolmandatele isikutele kuuluvat materjali

Euroopa Liidu väljaannetes võib kasutada kolmandatele isikutele kuuluvat materjali, mis on litsentsitud Creative Commonsi litsentside alusel või on üldkasutatav. Sellise materjali kasutamisel on oluline järgida tingimusi, mis on kehtestatud erinevate Creative Commonsi litsentsidega.

Nagu punktis 5.4.2 märgitud, on komisjon ja kontrollikoda valinud oma teoste avaldamiseks litsentsi CC BY 4.0.

Pildil kujutatuga seotud õigused, isiklikud õigused ja muud õigused

Sellise pildi kasutamisega, millel on kujutatud tuvastatavad isikud, võib kaasneda nõue võtta arvesse nende isikute õigust eraelu puutumatusele või muid sellelaadseid isiklikke õigusi. Need õigused erinevad autoriõigusest või muudest intellektuaalomandiõigustest ja neid ei tohiks viimastega segi ajada. See tähendab, et olenemata pildi autoriõigusest (mis on kas Euroopa Liidul või kolmandal isikul) on vaja olla kindel, et sellel kujutatud isik(ud) on andnud loa oma kujutise kasutamiseks igal kavandatud juhul. Creative Commonsi litsentsid, mis on autoriõiguse litsentsid, ei hõlma näiteks õigust eraelu puutumatusele ega isiklikke õigusi.

Lisaks võib mõnes riigis olla vaja taotleda lisaluba kunstiteosest (nt maalist, skulptuurist või originaalhoonest) tehtud pildi kasutamiseks.

tip:

Lisateavet saab väljaannete talituse autoriõiguse küsimustega tegelevast talitusest (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).