10.2.4. Sročnost

Sročnost ili kongruencija slaganje je riječi u rečenici prema gramatičkim kategorijama, kao što su rod, broj, lice i padež.

Predikat uz brojevne imenice obojica, dvojica itd. stoji kao uz imenice srednjega roda u množini (npr. „četvorica su otišla”, „obojica su došla”, a ne „četvorica su otišli”, „obojica su došli”).

Ako uz te brojevne imenice stoji imenica u muškome rodu kao dopuna, predikatni pridjev može biti i muškoga roda, npr. „Trojica zastupnika zatražila/zatražili su riječ”, a ako se navodi dalje u tekstu, često je u muškome rodu, npr. „Obojica radnika, prvotno optužena za prijevaru, oslobođeni su optužbi zbog manjka dokaza.”

Ako je subjekata u srednjem rodu više, predikat u množini muškog je roda, npr. „Izvješće i mišljenje doneseni su tijekom dugoga postupka”. Predikat je u množini muškoga roda i kad je više subjekata u jednini različitoga roda, npr.: „predsjednik i povjerenica zadržali su se na sastanku”.

Nepromjenjivi brojevi pet, šest itd. i brojevne imenice tipa desetak stoje uz glagolske predikate u jednini, pri čemu su predikatni pridjevi u srednjem rodu jednine, npr. „uloženo je pet milijuna eura”, „desetak zastupnika sudjelovalo je u raspravi” itd.

Ako nakon brojeva dva/dvije, tri i četiri stoji neka od brojevnih imenica (stotina, tisuća itd.) s imenicom u genitivu množine kao dopunom, predikat je u jednini, kao i pri brojevima od pet nadalje:

Tri tisuće izbjeglica ilegalno je prešlo granicu u jednome danu.