2.2.2. Preambulumbekezdések
A preambulumbekezdések ismertetik a jogi aktus rendelkező részének (azaz cikkeinek) indoklását.
A preambulumbekezdések ismertetik a jogi aktus rendelkező részének (azaz cikkeinek) indoklását.
A preambulumbekezdéseket a „mivel:” formula vezeti be. Számot kapnak, minden mondatuk nagybetűvel kezdődik és ponttal zárul, kivéve az utolsó preambulumbekezdés utolsó mondatát, amely vesszővel zárul.
a) A preambulumbekezdések így jelennek meg:
mivel:
A 763/2008/EK rendelet a tízévente történő, a népességre és lakáskörülményekre vonatkozó átfogó adatszolgáltatáshoz közös előírásokat határoz meg.
A tagállamok által a Bizottsághoz (Eurostathoz) továbbított adatok minőségének értékeléséhez szükséges meghatározni a minőségi jelentésekre vonatkozó előírásokat és annak szerkezetét.
Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az európai statisztikai rendszer bizottságának véleményével,
Szövegben a következőképpen hivatkozunk a preambulumbekezdésekre (zárójelbe tett számok):
(1) preambulumbekezdés, (2) preambulumbekezdés stb.
b) Előfordulhat, hogy csak egyetlen preambulumbekezdés van. Ez az egyetlen preambulumbekezdés nem kap számot. Ugyanakkora behúzással kezdődik, mint a szöveg többi része, a bevezető formulától elkülönülő bekezdést alkot, nagybetűvel kezdődik és vesszővel végződik:
mivel:
Az (EU) 2019/1700 rendelet I. mellékletében az érintett témákra vonatkozóan részletesen meghatározott statisztikai igények kielégítése érdekében a Bizottságnak meg kell határoznia az információs és kommunikációs technológiák használata tárgykör adatállományának 2023-as referenciaévre vonatkozó változóinak számát és megnevezését,
- 2000. február 6-ig a preambulumbekezdések kisbetűvel kezdődtek és pontosvesszővel végződtek (ez a megjelenés a Tanács bizonyos jogi aktusaiban továbbra is használatos):
mivel a Bizottság […]; (az első és a következő preambulumbekezdések)
mivel a vélemény szerint […], (az utolsó preambulumbekezdés)
Mivel nem kaptak számot, ezekre a preambulumbekezdésekre szövegben a következőképpen kellett hivatkozni: első preambulumbekezdés, második preambulumbekezdés stb.
Bizonyos jogi aktusokban (különösen a dömpingellenes, illetve a szubvencióellenes rendeletekben) a preambulumbekezdéseket már akkor is a „mivel:” formula vezette be; számot kaptak, nagybetűvel kezdődtek és ponttal végződtek (ez vált általános gyakorlattá).
Az 1998. december és 2000. február 6. közötti átmeneti időszakban mindkét szerkesztési forma használata elfogadott volt.
A költségvetés végrehajtására vonatkozó mentesítésről szóló európai parlamenti állásfoglalásokban, amelyeket az L sorozatban tesznek közzé, a bevezető hivatkozások gondolatjellel kezdődnek, a preambulumbekezdések pedig szám helyett betűjelzést kapnak:
—tekintettel az Európai Rendőrakadémia 2008-as pénzügyi évre vonatkozó végleges éves beszámolójára,
—tekintettel a Számvevőszéknek az Európai Rendőrakadémia 2008-as pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról szóló jelentésére, az akadémia válaszaival együtt,
—tekintettel a Tanács […] ajánlására […],
[…]A.mivel az akadémiát […],
B.mivel a Számvevőszék az akadémia […] éves beszámolóiról szóló jelentésében […],