3.2.2. Egyéb jogi aktusra történő hivatkozás szabályai
Másik jogi aktusra való hivatkozás a hivatkozás helyétől függően változik; más-más formát ölthet címben, bevezető hivatkozásban vagy preambulumbekezdésekben, cikkekben és mellékletekben.
Jogi aktus megjelölésében
dátumjogi aktusokmegjelöléskibocsátómegjelölésA jogi aktusok megjelölése soha nem tartalmazza egy másik jogi aktus teljes megjelölését, és a hivatkozott jogi aktust soha nem követi lábjegyzetjelölő szám.
Dátum
A hivatkozott jogi aktus dátumát általában nem említjük:
A Bizottság 127/2010/EU rendelete (2010. február 5.) a légi járművek és repüléstechnikai termékek, alkatrészek és berendezések folyamatos légialkalmasságának biztosításáról és az ezzel összefüggő feladatokban részt vevő szervezetek és személyek jóváhagyásáról szóló [nincs dátum] 2042/2003/EK rendelet módosításáról
A dátum csak akkor szerepel, ha a jogi aktus nem kapott számot:
A Tanács 2008/182/Euratom határozata (2008. február 25.) a fúziós program tanácsadó bizottságának felállításáról szóló 1980. december 16-i határozat módosításáról
A Bizottság 2005/769/EK határozata (2005. október 27.) a Bizottság által az 1292/96/EK tanácsi rendelet alapján juttatandó termékek vásárlására és mobilizálására feljogosított nem kormányzati szervezetek élelmiszersegély-beszerzési szabályainak megállapításáról és 1998. szeptember 3-i határozatának hatályon kívül helyezéséről
Kibocsátó
A hivatkozott jogi aktus kibocsátójára csak akkor utalunk, ha különbözik a hivatkozást tartalmazó jogi aktus kibocsátójától:
A Bizottság (EU) 2015/281 felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. november 26.) a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról szóló 1215/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet I. és II. mellékletének felváltásáról
Mindazonáltal a nehezen érthető, kevert formák elkerülése érdekében különböző kibocsátók több jogi aktusára történő hivatkozás esetében a kibocsátókat mindig meg kell említeni (akkor is, ha a hivatkozó jogi aktuséval azonos kibocsátóról van szó). Példa:
A Bizottság 86/2010/EU rendelete (2010. január 29.) az 1005/2008/EK tanácsi rendelet I. mellékletének a halászati termékek meghatározása tekintetében történő módosításáról, valamint az 1010/2009/EK bizottsági rendeletnek a harmadik országok halászhajóin történő ellenőrzésekkel kapcsolatos információcsere és a fogási tanúsítványokra vonatkozó igazgatási megállapodások tekintetében történő módosításáról
Cím
A hivatkozott jogi aktus címe lerövidíthető, vagy akár el is hagyható:
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/1525 rendelete (2015. szeptember 9.) a tagállamok közigazgatási hatóságai közötti kölcsönös segítségnyújtásról, valamint a vám- és mezőgazdasági jogszabályok helyes alkalmazásának biztosítása érdekében e hatóságok és a Bizottság együttműködéséről szóló 515/97/EK tanácsi rendelet módosításáról (a teljes cím feltüntetése)
A Bizottság 2010/3/EU irányelve (2010. február 1.) a kozmetikai termékekről szóló 76/768/EGK tanácsi irányelv III. és VI. mellékletének a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazítása céljából való módosításáról (a cím lerövidítve történő feltüntetése)
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/847 rendelete (2015. május 20.) a pénzátutalásokat kísérő adatokról és a 1781/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (a cím nem szerepel a megjelölésben)
A „…módosításáról” és a „…hatályon kívül helyezéséről” részek nem szerepelnek a megjelölésben:
Az Európai Parlament és a Tanács 165/2014/EU rendelete (2014. február 4.) a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről, a közúti közlekedésben használt menetíró készülékekről szóló 3821/85/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről és a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról szóló 561/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról
Összefoglalva: egy másik jogi aktus címében a jogi aktusra (néhány ritka kivételtől eltekintve) dátum nélkül hivatkozunk, és a kibocsátót csak akkor említjük, ha az különbözik a hivatkozást tartalmazó jogi aktus kibocsátójától, a címet pedig a kibocsátó igényeinek megfelelően részlegesen, teljesen vagy egyáltalán nem tüntetjük fel.
Bevezető hivatkozásban
bevezető hivatkozásoknemzetközi megállapodásokAz elsődleges joganyag jogi aktusaira lábjegyzetjelölő szám nélkül hivatkozunk. A nemzetközi megállapodásokra hivatkozhatunk rövid megjelölésükkel, illetve lábjegyzetjelölő számot is kaphatnak (lásd a 2.2.1. pontot).
A másodlagos joganyag jogi aktusaira mindig teljes megjelölésükkel hivatkozunk és lábjegyzetben megadjuk a vonatkozó Hivatalos Lapra történő hivatkozás adatait:
tekintettel az energiával kapcsolatos termékek energia- és egyéb erőforrás-fogyasztásának címkézéssel és szabványos termékismertetővel történő jelöléséről szóló, 2010. május 19-i 2010/30/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvre(1) és különösen annak 10. cikkére,
[…]
A személyzeti szabályzatra való hivatkozáskor a cím lényegi részét idézzük, amelyet kizárólag a rendelet száma, a kibocsátó intézmény megnevezése és a „rendelet” szó követ:
tekintettel az Európai Közösségek tisztviselőinek személyzeti szabályzatáról, valamint egyéb alkalmazottainak alkalmazási feltételeiről szóló 259/68/EGK, Euratom, ESZAK tanácsi rendeletre(1)
[…]
Preambulumbekezdésben, cikkben és mellékletben
cikkekjogi aktusoktípusaimellékletekpreambulumbekezdésekTanácsPreambulumbekezdésben, cikkben és mellékletben a jogi aktusra a rövid megjelöléssel hivatkozunk:
- Amikor egy jogi aktusra első alkalommal hivatkozunk, a rövid megjelölés tartalmazza a jogi aktus kibocsátójának nevét. A megjelölést lábjegyzetjelölő szám követi. A lábjegyzet a jogi aktus teljes megjelölését és a vonatkozó Hivatalos Lapra történő hivatkozás adatait tartalmazza.
(5)
Ahol kereskedelemvédelmi intézkedések válnak szükségessé, azokat az (EU) 2015/478 európai parlamenti és tanácsi rendeletben(6) […]
(6)Az Európai Parlament és Tanács (EU) 2015/478 rendelete (2015. március 11.) a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27., 16. o.,ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2015/478/oj).A rendelkező részben (azaz a cikkekben) általában nem szerepel hivatkozás olyan jogi aktusra, amelyre nem történt hivatkozás már a bevezető hivatkozásokban vagy a preambulumbekezdésekben.
- Abban az esetben, ha egy jogi aktusra egy bevezető hivatkozásban vagy máshol a szövegben (kivéve a címet) már történt hivatkozás, a rövid megjelölés nem tartalmazza a kibocsátót és nem követi lábjegyzetjelölő szám:
(2) E rendelet 5–8. cikkének alkalmazásában a Bizottságot az (EU) 2015/478 rendelet 3. cikke (1) bekezdésével létrehozott, védintézkedésekkel foglalkozó bizottság segíti.
E szabály alól vannak kivételek: olyan mellékletek esetében, amelyek önmagukban használható sablonokat vagy más dokumentumokat tartalmaznak, szükség lehet arra, hogy egy már korábban hivatkozott jogi aktus teljes megjelölését és a HL-hivatkozást ismét feltüntessük.
Az olvashatóságot szolgálja, ha hosszú felsorolásoknál a szövegben a jogi aktusok teljes megjelölése szerepel, a lábjegyzetben pedig csak a HL-hivatkozás.