4.4.1. Könyvek nemzetközi szabványos azonosító száma (ISBN)
A Kiadóhivatal minden monográfia jellegű kiadványt nemzetközi szabványos azonosító számmal (ISBN) lát el.
A Kiadóhivatal minden monográfia jellegű kiadványt (lásd a 4.3.1. pontot) nemzetközi szabványos azonosító számmal (ISBN) lát el.
Az ISBN hozzárendelése az érintett mű szerzői jogai, illetve tartalma tekintetében jelentőséggel vagy jogi erővel nem bír.
Az ISBN-nek egy adott termékhez történő hozzárendelését követően a szám nem módosítható, nem cserélhető, és nem használható fel újra.
Egyedi ISBN-re van szükség:
- egy kiadvány minden egyes nyelvi változata esetén,
- egy kiadvány különböző hordozókon megjelenő változatai esetén (különböző formátumú [PDF, HTML stb.] változatokban megjelenő és elérhető kiadványok minden egyes változatának önálló ISBN-nel kell rendelkeznie),
- egy termék egy vagy több részét érintő jelentős változásokat tartalmazó önálló kiadvány esetén, valamint akkor, ha a módosítás a címet érinti; ezzel szemben nem kell önálló ISBN‑t rendelni azokhoz a termékekhez, amelyeknek kiadása, formája és kiadója nem változott, ha csak a kiadvány ára módosult, illetve ha a szóban forgó termék csak kismértékben, például a nyomdahibák javítása erejéig változott,
- egy termék bármilyen formai (kötött könyv, kartonált könyv, online változat stb.) módosítása esetén.
Többkötetes kiadványok esetén az egyes kötetek saját ISBN-t kapnak, a teljes kiadványhoz pedig egy összkiadásra vonatkozó ISBN-t rendelnek. Az egyes kötetek címoldalának verzóján az összkiadásra vonatkozó ISBN-t és az egyes kötetek saját ISBN-jét is fel kell tüntetni.
ISBN a művek egyes fejezeteihez is rendelhető, ha a fejezet önálló egészet alkot. A monográfia jellegű kiadványok önálló részei (például egy fejezet), valamint az időszaki kiadványokról készített önálló levonatok vagy külön is hozzáférhetővé tett cikkrészletek szintén rendelkezhetnek saját ISBN-nel.
Amennyiben egy kiadványt két kiadó együtt vagy közösen jelentet meg, azt mindkét kiadó elláthatja saját ISBN-jével, és a számot feltüntetheti a copyrightoldalon. A kiadványon ugyanakkor vonalkód formájában egyetlen ISBN-t kell feltüntetni.
ISBN-nel kell ellátni a meghatározott ideig megjelenő (tehát nem határozatlan idejű megjelenésre szánt), cserélhető lapos kiadványokat is. Ezzel szemben a folyamatosan frissített cserélhető lapos (integrálódó) kiadványokhoz vagy azok egyes frissített részeihez nem kell ISBN-t rendelni.
Az ISBN elhelyezése és feltüntetése
2007. január 1-je óta az ISBN, amelyet minden esetben magán a terméken kell feltüntetni, az ISBN előtaggal, majd szóközzel bevezetett, öt részre tagolt 13 számjegyből áll:
- 1. rész: a „könyvet” mint azonosított cikket meghatározó előtag vagy EAN-kód (európai cikkszám) (a jelenleg választható előtag 978 vagy 979),
- 2. rész: a csoport azonosító száma (92 = nemzetközi szervezetek),
- 3. rész: kiadó azonosító száma (szerzői kód),
- 4. rész: a kiadó saját kiadási gyakorlatán belül a cím azonosító száma,
- 5. rész: ellenőrző szám.
ISBN 978-92-79-00077-5
Nyomtatott kiadványok
A nyomtatott kiadványokon az ISBN-nek az összes többi azonosítóval együtt a címoldal verzóján kell megjelennie (lásd az 5.3.1. pontban szereplő példát). Ha ez nem lehetséges, akkor a számot a címoldal alján vagy a szerzői jogi nyilatkozatnál kell feltüntetni.
A hátsó borítólap, illetve a védőborító alján szintén szerepelnie kell (lásd a példát az 5.1.1. pontban).
Közös megjelentetés esetén, a társkiadó ISBN-je vonalkód formájában a hátsó borítón és/vagy a védőborítón szintén feltüntethető.
Elektronikus kiadványok és egyéb nem nyomtatott termékformák
Az online kiadványok esetében az ISBN-t a honlapnak a címoldalt vagy annak megfelelőjét megjelenítő és/vagy a szerzői jogi nyilatkozatot tartalmazó részén kell feltüntetni.
Az ISBN-t minden egyéb termék (CD-ROM, DVD stb.) esetén a termékre rögzített címkén kell feltüntetni, illetve ha ez nem lehetséges, akkor a termék bármely állandó csomagolásának (doboz, tasak, rekesz stb.) hátulján.
Az ISBN-nek ezenfelül a termék kiadása által tartalmazott összes metaadatban is szerepelnie kell.
Lásd még: A quick reference guide.
Különböző formátumokban megjelenő kiadvány esetén, ha ezek a formátumok egyetlen csomagban érhetők el, egyetlen ISBN-re van szükség; ha viszont önállóan kerülnek forgalomba, akkor minden változatnak saját ISBN-t kell kapnia. Ezenfelül az egyes változatokon valamennyi ISBN-t együtt fel kell tüntetni, röviden megjelölve a formátumot, a következő példa szerint:
PrintISBN 978-951-45-9693-3
PDFISBN 978-951-45-9694-0
EPUBISBN 978-951-45-9695-7
HTMLISBN 978-951-45-9696-4
Az ISBN-t továbbá minden, a kiadványhoz kapcsolódó anyagon is fel kell tüntetni.
ISBN-nel kapcsolatos hasznos hivatkozások
Nemzetközi ISBN Ügynökség:
https://www.isbn-international.org (en)
ISBN útmutató:
https://www.isbn-international.org/content/isbn-users-manual/29 (en)
ISBN – GYIK:
https://www.isbn.org/faqs_general_questions (en)
Az EAN/UCC rendszer:
https://www.gs1.org/ (en)
ISO 2108:2017: könyvek nemzetközi szabványos azonosító száma (ISBN):
https://www.iso.org/standard/65483.html (en)
Az ISO-szabványokat az ISO tagjai jogosultak odaítélni, amelyeknek a listája a következő címen tekinthető meg:
https://www.iso.org/members.html (en)