5.4.1. A szerzői jogi nyilatkozat (teljes átdolgozás)
A szerzői jogi nyilatkozat tájékoztatja az olvasót arról, hogy egy mű szerzői jogi védelem alatt áll. Tartalmaznia kell a mű szerzői jogának jogosultját, a közzététel évét, azt, hogy megengedett-e a további felhasználás, és ha igen, milyen feltételek mellett.
A szerzői jogi nyilatkozat tájékoztatja az olvasót arról, hogy egy mű szerzői jogi védelem alatt áll. Tartalmaznia kell a mű szerzői jogának jogosultját, a közzététel évét, azt, hogy megengedett-e a további felhasználás, és ha igen, milyen feltételek mellett. Emellett egy jól megfogalmazott és hiánytalan szerzői jogi nyilatkozatnak ki kell térnie a kiadványban felhasznált, harmadik felektől származó elemekre.
Egy szokásos szerzői jogi nyilatkozat három elemből áll:
- a „©” szimbólum vagy a „Copyright” szó a szerzői jog védelmének jelölésére,
- a szerzői jog jogosultjának neve,
- a mű első közzétételének éve.
© [a szerzői jog jogosultjának neve], [year of first publication]
például:
© Európai Unió, 2022
A szerzői jog jogosultja
Csak jogi személyiséggel rendelkező jogalanyok rendelkezhetnek szerzői joggal.
a) Az Európai Unió jogi személyiségével rendelkező intézmények és intézményközi szolgálatok
Az Európai Unió intézményeinek alkalmazottai által készített kiadványokban a „©#160;Európai Unió” jelölést kell használni, kivéve az Európai Központi Bank esetében, amely saját jogi személyiséggel, következésképp saját szerzői joggal rendelkezik.
© Európai Unió, [évszám]
© Európai Központi Bank, [évszám]
A teljes megnevezést kell használni, nem rövidítést, tehát:
© Európai Központi Bank, [évszám]
és nem © EKB, [year]
Az olyan intézményközi szolgálatok, mint a Kiadóhivatal, az Európai Külügyi Szolgálat vagy az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal, nem rendelkeznek jogi személyiséggel. Ezért kiadványaikban a „© Európai Unió” szerzői jogi nyilatkozatot használják.
b) Saját jogi személyiséggel rendelkező intézmények és szervek
A decentralizált szervek (ügynökségek) és a végrehajtó ügynökségek (melyek felsorolása a 9.5.3. és a 9.5.4. pontban található) saját jogi személyiséggel rendelkeznek, ezért a szerzői jogok tulajdonosaként ezek nevét kell feltüntetni:
© Európai Környezetvédelmi Ügynökség, [évszám]
© Európai Egészségügyi és Digitális Végrehajtó Ügynökség, [évszám]
A teljes megnevezést kell használni, nem rövidítést, tehát:
© Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, [évszám]
vagy esetleg:
© Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex), [évszám]
de nem © Frontex, [évszám]
Ha a szerzői jogot szerződés vagy más jogi dokumentum útján átruházták az Európai Unióra, a következő nyilatkozatot kell használni:
© Európai Unió, [évszám]
Az Európai Unió igazgatási struktúrájáról lásd a 9.5. pontot. Egy szervezet jogi személyiségére vonatkozó információk az alapító okiratában találhatók.
Saját jogi személyiséggel rendelkező szervek még az Európai Beruházási Bank és az Európai Beruházási Alap. Saját szerzői joguk jelölése:
© Európai Beruházási Bank, [évszám]
© Európai Beruházási Alap, [évszám]
Az Euratom-Szerződés (és az Euratom költségvetési sora) keretében készített dokumentumoknak saját szerzői jogi nyilatkozatuk van:
© Európai Atomenergia-közösség, [évszám]
Ez használandó például a Közös Kutatóközpont által az atomenergia területén közzétett dokumentumok vagy szakkiadványok esetében.
A szerző megnevezése
A személyzeti szabályzat 18. cikke kimondja, hogy az uniós tisztviselők által munkaköri feladataik ellátása során készített művek szerzői joga az Európai Uniót (vagy a megfelelő ügynökséget stb.) illeti. Egyes esetekben azonban a szerző szervezeti egység megkövetelheti, hogy a mű létrehozásában közreműködő alkalmazottakat a kiadványban név szerint megjelöljék. Ez a helyzet például, ha egy kiadvány a szerző személyes nézeteit tartalmazza, illetve ha tudományos publikációról vagy jogi folyóiratban megjelenő cikkről van szó. Ilyen esetekben ajánlott jogi felelősségkizáró nyilatkozatot tenni (lásd az 5.4.4. pontot):
Szerző: [a személy neve]
Ez nem vonatkozik a szerző szervezeti egységek által intézményi minőségükben kiadott kiadványokra.
Az évszám
Az adott nyelvű uniós kiadványok szerzői jogi védelmének időtartama az adott nyelven való közzététel időpontjában kezdődik. Ha egy művet különböző nyelveken különböző években tesznek közzé, minden nyelvi változaton fel kell tüntetni a közzététele évét.
Újranyomtatás esetén a szerzői jogi nyilatkozat nem változik. Viszont az új kiadványoknak minősülő új kiadások esetében a szerzői jogi nyilatkozat dátuma az új kiadás közzétételének éve.
Ha egy kiadvány formátuma változik (pl. papírról e-könyvre), de nem történik más változás, a kiadás éve megegyezik az eredeti kiadáséval. Amennyiben történik jelentős változás, akkor új kiadást tesznek közzé, és a szerzői jogi nyilatkozat dátuma az új kiadás közzétételének éve.
Szerződő felek bevonása
Ha kérdése van, forduljon a Kiadóhivatal szerzői jogi szolgálatához (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).