5.4.3. Szerzői jogi védelem alatt álló elemek felhasználása kiadványokban (teljes átdolgozás)

Az Európai Unió kiadványaiban felhasznált egyedi, illetve művészi elemeket azonosítani szükséges. Elengedhetetlen elismerni és feltüntetni a harmadik felek tulajdonában lévő elemekhez (többek között a képbankokból származó elemekhez) fűződő jogokat.

Az Európai Unió kiadványaiban felhasznált egyedi, illetve művészi elemeket azonosítani szükséges. Elengedhetetlen elismerni és feltüntetni a harmadik felek tulajdonában lévő elemekhez (többek között a képbankokból származó elemekhez) fűződő jogokat.

Az Európai Unió intézményei, szervei, hivatalai és ügynökségei tulajdonát képező elemek

Az Európai Unió személyi állományának tagjai által létrehozott elemek szerzői joga az Európai Uniót vagy a jogi személyiséggel rendelkező megfelelő szervet illeti (lásd a személyzeti szabályzat 18. cikkét). Ugyanez vonatkozik a szabványszerződés keretében beszerzett elemekre is. Ezekben az esetekben a szerzői jogi nyilatkozat a teljes kiadványra vonatkozik, mivel mind a szöveg, mind a kiegészítő elemek szerzői joga az Európai Unió birtokában van.

Ajánlott azonban, hogy a szerzői jogi nyilatkozat tájékoztatást adjon a kiadványban szereplő egyes elemek kapcsán. A következő szövegminták használhatók:

[Illusztráció/Fénykép/stb.], … o., © Európai Unió, [évszám]

[Illusztráció/Fénykép/stb.], … o., © Európai Atomenergia-közösség, [évszám]

[Illusztráció/Fénykép/stb.], … o., © Európai Központi Bank, [évszám]

[Illusztráció/Fénykép/stb.], … o., © [az ügynökség neve], [évszám]

Harmadik felek tulajdonát képező elemek

Elengedhetetlen elismerni és feltüntetni az Európai Unió kiadványaiban felhasznált, de harmadik felek tulajdonában lévő elemekhez (többek között a képbankokból származó elemekhez) fűződő jogokat.

Az Európai Unió vagy az adott jogi személyiséggel rendelkező szerv szerzői joga alá nem tartozó fényképek vagy egyéb anyagok felhasználásához vagy sokszorosításához minden egyes elem esetében engedélyt kell kérni a szerzői jog jogosultjától, kivéve, ha a szerzői jogra vonatkozó valamely kivétel vagy korlátozás (például az idézésre vonatkozó kivétel) alkalmazandó. Ezeket az elemeket meg kell jelölni a szerzői jogi nyilatkozatban. A következő megfogalmazás használható, ha a szerzői jog jogosultja által megadott engedély vagy licenc másról nem rendelkezik:

A nem az [Európai Unió / adott jogi személyiséggel rendelkező szerv] tulajdonában lévő elemek felhasználása vagy sokszorosítása érdekében közvetlenül a szerzői jog tulajdonosához kell engedélyért fordulni. Az [Európai Unió / adott jogi személyiséggel rendelkező szerv] a következő elemek tekintetében nem rendelkezik szerzői joggal:

  • fedőlap, [érintett elem], [forrás: pl. Unsplash.com];
  • … oldal, [érintett elem], [forrás: pl. Fotolia.com], [szerző]. Minden jog fenntartva;
  • … oldal, [érintett elem], [forrás: pl. Getty Images], [szerző], CC BY 2.0 licenc alá tartozik [+ a licencre mutató link];
  • [illusztráció/fénykép/stb.], … o., © [az alkotó neve], [évszám]. Minden jog fenntartva.

Bár tanácsos a harmadik féltől származó elemeket egyenként említeni, ha ez a gyakorlatban kivitelezhetetlen, és ha a kiadványban az összes ilyen elemet megjelölték, a szerzői jogi nyilatkozatban használható a következő általános záradék:

A nem az [Európai Unió / adott jogi személyiséggel rendelkező szerv] tulajdonában lévő elemek felhasználása vagy sokszorosítása érdekében közvetlenül a szerzői jog tulajdonosához kell engedélyért fordulni.

Harmadik felek tulajdonát képező elemekre vonatkozó Creative Commons licencek

Az Európai Unió kiadványaiban felhasználhatók harmadik felektől származó, a Creative Commons licenc alapján engedélyezett vagy nyilvános felhasználásra szánt elemek. Ezen elemek használata során a különböző Creative Commons licencek által előírt feltételeket kell betartani.

Amint azt az 5.4.2. pontban jeleztük, a Bizottság és a Számvevőszék saját alkotásaik közzétételéhez a CC BY 4.0 licencet használják.

Képekhez fűződő, személyiségi és egyéb jogok

Egy olyan kép használata, amelyen az emberek felismerhetők, szükségessé teheti a magánélethez való jog vagy más személyiségi jog tisztázását. Ezek különböznek a szerzői jogtól vagy az egyéb szellemitulajdon-jogoktól, és nem tévesztendők össze azokkal. Vagyis függetlenül attól, hogy egy kép szerzői joga kinek a tulajdonában van (az Európai Unió vagy egy harmadik fél), meg kell erősíteni, hogy az azon felismerhető személyek a kép minden egyes tervezett felhasználását engedélyezték. Például a Creative Commons licencek mint szerzői jogi engedélyek által megadott jogok között nem szerepel a magánélethez vagy a személyiséghez fűződő jog.

Ezenkívül egyes országokban szükség lehet a műalkotásokról (pl. festményekről, szobrokról vagy eredeti épületekről) készült képek felhasználására vonatkozó külön engedély beszerzésére is.

tip:

Ha kérdése van, forduljon a Kiadóhivatal szerzői jogi szolgálatához (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).