5.5.5. Mutatók
A mutatók részletes szójegyzékek, amelyek a fontosnak ítélt fogalmak, személyek és helyek, események stb. felsorolását tartalmazzák, meghatározva, hogy azok a kiadványban hol fordulnak elő.
A mutatók részletes szójegyzékek, amelyek a fontosnak ítélt fogalmak, személy- és helynevek, évszámok stb. felsorolását tartalmazzák, meghatározva, hogy azok a kiadványban hol fordulnak elő.
A mutatókat különböző kritériumok szerint lehet típusokba sorolni: betűrendes, tematikus, időrendi, numerikus stb.
Előfordul, hogy ugyanaz a mutató több, egymásnak alárendelt osztályozási rendszert alkalmaz.
Speciális mutatókat is lehet készíteni (szerzők, földrajzi nevek stb. mutatója), de mindezeket az információkat egyetlen általános mutatóba is lehet szedni.
A mutatók megjelenítése
Az előállítás során, amikor egy kiadvány tördelése már megtörtént, a szerzőnek kell kiegészítenie és ellenőriznie a mutatót (pl. egy oldalszámokra utaló mutatóban a szerző egészíti ki az oldalszámozást).
Ha egy mű mutatója külön füzetben jelenik meg, címében meg kell említeni az érintett mű szerzőjét, címét, megjelenésének helyét és idejét, ahogyan azok a mű címoldalán szerepelnek.
Az időszaki kiadvány vagy sorozat mutatójának címe tartalmazza a teljes címet, a kötetszámot és az érintett időszakot.
Az időszaki kiadványok esetében a kötetmutatókhoz ajánlatos összesített mutatókat is fűzni. Ilyenkor a hivatkozások az évet és a kötetszámot is tartalmazzák.
Ha egy kötet minden füzetét külön oldalszámozzák, a hivatkozásban szerepelnie kell a füzet számának vagy megjelenése időpontjának.
Az élőfejnek minden lap színén és hátoldalán meg kell jelennie, és – kivételes esetektől eltekintve – mindig tartalmaznia kell a mű címét és a mutató típusát. Terjedelmes mutató esetében ajánlott megemlíteni az első és az utolsó szó kezdőbetűjét vagy akár magukat e szavakat minden oldal felső, külső sarkában.
Ha a mutató a kiadvány elején található, oldalszámozásának el kell térnie a főszövegétől.
Az időszaki kiadványok és egyéb sorozatok mutatóját kötetenként kell megjelentetni, lehetőség szerint évente egyszer. Az összesített mutatókat ugyanígy rendszeres időközönként kell közzétenni.