4.4.1. Tarptautinis standartinis knygos numeris (ISBN)

Leidinių biuras kiekvienam monografiniam leidiniui suteikia tarptautinį standartinį knygos numerį (ISBN).

Leidinių biuras kiekvienam monografiniam leidiniui suteikia tarptautinį standartinį knygos numerį (ISBN) (žr. 4.3.1 punktą).

ISBN suteikimas neturi jokios teisinės reikšmės ar vertės nei autoriaus teisių į leidinį, nei leidinio turinio požiūriu.

Kartą gaminiui suteikto ISBN negalima nei taisyti, nei keisti, nei naudoti pakartotinai.

Atskiro ISBN reikalaujama:

  • kiekvienai leidinio kalbinei versijai,
  • kiekvienai atskirai gaminio laikmenai (jeigu leidžiamos ir naudojamos įvairių formatų (PDF, HTML ir kt.) leidinio versijos, kiekvienai iš šių versijų turi būti priskiriamas atskiras ISBN),
  • kiekvienai atskirai laidai, kuria viena ar daugiau gaminio dalių keičiamos iš esmės, taip pat jei keičiama antraštė; tačiau atskiras ISBN neturi būti priskiriamas gaminiui, kurį leidžiant nei leidinys, nei pavidalas, nei leidėjas nepasikeitė, jei pakeista tik kaina arba padaryta tik mažų pakeitimų, pavyzdžiui, ištaisytos spausdinimo klaidos,
  • keičiant gaminio pavidalą (knyga kietais viršeliais, knyga minkštais viršeliais, elektroninė versija ir kt.).

Jei leidinys daugiatomis, ISBN priskiriamas kiekvienam tomui, o tomų rinkiniui suteikiamas bendras ISBN. Bendras ISBN ir kiekvieno tomo ISBN turi būti nurodyti kiekvieno tomo antraštinio lapo kitoje pusėje.

NB:

ISBN taip pat gali būti suteiktas atskiram leidinio skyriui, jei šis sudaro baigtinį vienetą. Pagal ISBN taip pat gali būti atpažįstamos atskiros monografinių leidinių dalys (pavyzdžiui, skyriai), atskiri tęstinių išteklių tiražai arba jų straipsniai, kuriais galima naudotis atskirai.

Jeigu leidinį kartu arba vienu metu leidžia du ar keli leidėjai, kiekvienas leidėjas gali priskirti savo ISBN ir nurodyti jį autoriaus teisių puslapyje. Tačiau tik vienas ISBN leidinyje turi būti pateikiamas kaip brūkšninis kodas.

ISBN taip pat turi būti suteiktas įdėtinių lapų leidiniams, kurių leidimo pabaiga iš anksto nustatyta (t. y. kuriuos nenumatyta leisti neribotą laiką). Tačiau ISBN neturi būti priskiriamas nuolat atnaujinamiems įdėtinių keičiamų lapų leidiniams (integruotiesiems ištekliams) arba atnaujinamoms atskiroms dalims.

ISBN vieta ir pateikimas

Nuo 2007 m. sausio 1 d. ISBN kodą, kuris visuomet turi būti matomas ant paties gaminio, sudaro 13 į penkias grupes suskirstytų skaitmenų, prieš kuriuos rašomas raidinis priedėlis ISBN, o po jo paliekamas tarpas:

  • 1-oji skaitmenų grupė: prefiksas arba EAN (angl. European article numbering – Europos prekių numeravimo) kodas, kuriuo „knyga“ apibūdinama kaip atpažinta prekė (šiuo metu naudojami prefiksai 978 ir 979),
  • 2-oji skaitmenų grupė: grupės identifikatorius (92 = tarptautinės organizacijos),
  • 3-ioji skaitmenų grupė: leidėjo identifikatorius (autoriaus kodas),
  • 4-oji skaitmenų grupė: antraštės identifikatorius (priskiriamas leidėjo gaminiams),
  • 5-oji skaitmenų grupė: kontrolinis skaitmuo.

ISBN 978-92-79-00077-5

Spaudiniai

Spaudiniuose ISBN turi būti išspausdintas antraštinio lapo kitoje pusėje kartu su visais kitais identifikatoriais (žr. pavyzdį naujajame 5.3.1 punkte). Jei tai neįmanoma, jis turi būti matomas antraštinio lapo apačioje arba greta autoriaus teisės nuorodos.

Jis taip pat turi būti matomas ketvirtojo knygos viršelio apačioje (ir aplanko apačioje) (žr. pavyzdį 5.1.1 punkte).

NB:

Jeigu tai yra bendras kelių leidėjų darbas, vieno iš leidėjų ISBN gali būti nurodytas ketvirtojo knygos viršelio apačioje ir (arba) aplanko apačioje kaip brūkšninis kodas.

Elektroniniai leidiniai arba kitų rūšių nespausdinti gaminiai

Internetiniuose leidiniuose ISBN turi būti nurodomas antraštinio puslapio arba jam lygiaverčiame ekrane ir (arba) ekrane su autoriaus teisės nuoroda.

Visuose kituose gaminiuose (pastoviosios atminties kompaktiniame diske, universaliajame skaitmeniniame diske ir kt.) ISBN turi būti matomas nuolatinėje etiketėje, pritvirtintoje prie gaminio, arba, jei tai neįmanoma, bet kokios nuolatinės gaminio pakuotės (dėžutės, įdėklo, rėmelių ir kt.) apačioje.

ISBN taip pat turi būti įtrauktas į visus leidinio arba gaminio metaduomenis.

tip:

Žr. taip pat A quick reference guide.

Jei leidinys leidžiamas įvairiais formatais ir viskas pateikiama vienoje pakuotėje, jai suteikiamas vienas ISBN; jei skirtingo formato leidinio versijos platinamos atskirai, kiekvienai iš jų turi būti priskirtas atskiras ISBN. Be to, kiekvienoje versijoje turi būti išvardyti visi ISBN ir sutrumpintai nurodyti formatai, kaip antai šiame pavyzdyje:

PrintISBN 978-951-45-9693-3

PDFISBN 978-951-45-9694-0

EPUBISBN 978-951-45-9695-7

HTMLISBN 978-951-45-9696-4

ISBN taip pat turi būti nurodomas ant visos kartu su leidiniu pateikiamos medžiagos.

tip:

Su ISBN susijusios naudingos nuorodos

Tarptautinė ISBN agentūra:
https://www.isbn-international.org (anglų k.)

ISBN vadovas:
https://www.isbn-international.org/content/isbn-users-manual/29 (anglų k.)

Dažniausiai užduodami klausimai apie ISBN:
https://www.isbn.org/faqs_general_questions (anglų k.)

EAN.UCC sistema:
https://www.gs1.org/ (anglų k.)

ISO 2108:2017: tarptautinis standartinis knygos numeris (ISBN):
https://www.iso.org/standard/65483.html (anglų k.)

ISO standartus galima gauti iš ISO narių, kurių sąrašas pateikiamas šiuo adresu:
https://www.iso.org/members.html (anglų k.)