5.4.3. Leidinyje naudojami autorių teisių saugomi elementai (išsami peržiūra)

Kai Europos Sąjungos leidiniuose naudojami specifiniai ar meniniai elementai, jų autorystė turi būti nustatyta ir nurodyta. Labai svarbu nustatyti elementus, kurių autorių teisės priklauso trečiosioms šalims (įskaitant elementus iš vaizdinės medžiagos išteklių bankų), gauti leidimą juos naudoti ir nurodyti jų autorystę.

Kai Europos Sąjungos leidiniuose naudojami specifiniai ar meniniai elementai, jų autorystė turi būti nustatyta ir nurodyta. Labai svarbu nustatyti elementus, kurių autorių teisės priklauso trečiosioms šalims (įskaitant elementus iš vaizdinės medžiagos išteklių bankų), gauti leidimą juos naudoti ir nurodyti jų autorystę.

Europos Sąjungos institucijoms, įstaigoms, organams ir agentūroms priklausantys elementai

Europos Sąjungos institucijų darbuotojų sukurtų elementų autorių teisės priklauso Europos Sąjungai arba atitinkamai juridinio asmens statusą turinčiai įstaigai (žr. Tarnybos nuostatų 18 straipsnį). Tas pats pasakytina apie elementus, įsigytus pagal standartinę sutartį. Tokiais atvejais pranešimas apie autorių teises taikomas visam leidiniui, nes tiek teksto, tiek papildomų elementų autorių teisės priklauso Europos Sąjungai.

Tačiau pranešime apie autorių teises rekomenduojama pateikti informaciją apie konkrečius leidinio elementus. Galima vartoti tokias formuluotes:

[Iliustracija / Nuotrauka / kt.], p. …, © Europos Sąjunga, [metai]

[Iliustracija / Nuotrauka / kt.], p. …, © Europos atominės energijos bendrija, [metai]

[Iliustracija / Nuotrauka / kt.], p. …, © Europos Centrinis Bankas, [metai]

[Iliustracija / Nuotrauka / kt.], p. …, © [agentūros pavadinimas], [metai]

Trečiosioms šalims priklausantys elementai

Labai svarbu nustatyti elementus (įskaitant elementus iš vaizdinės medžiagos išteklių bankų), kurių autorių teisės priklauso trečiosioms šalims, gauti leidimą juos naudoti ir nurodyti jų autorystę, kai jie naudojami Europos Sąjungos leidiniuose.

Norint naudoti ar atgaminti nuotraukas ar kitą medžiagą, kurių autorių teisės nepriklauso Europos Sąjungai ar atitinkamai juridinio asmens statusą turinčiai institucijai, dėl kiekvieno elemento būtina gauti atitinkamo autorių teisių subjekto leidimą, išskyrus atvejus, kai taikoma autorių teisių išimtis ar apribojimas (pvz., išimtis dėl citavimo). Šių elementų autorystė turi būti nurodyta pranešime apie autorių teises. Tais atvejais, kai gautu leidimu arba autorių teisių subjekto suteikta licencija nenustatomas konkretus autorystės nurodymo būdas, galima vartoti šią formuluotę:

Norint naudoti ar atgaminti elementus, kurių autorių teisės nepriklauso [Europos Sąjungai / atitinkamai juridinio asmens statusą turinčiai įstaigai], gali reikėti gauti tiesioginį atitinkamų teisių turėtojų leidimą. [Europos Sąjungai / atitinkamai juridinio asmens statusą turinčiai įstaigai] nepriklauso šių elementų autorių teisės:

  • viršelis, [atitinkamas elementas], [šaltinis: pvz., Unsplash.com],
  • puslapis …, [atitinkamas elementas], [šaltinis: pvz., Fotolia.com], [autorius], visos teisės saugomos,
  • puslapis …, [atitinkamas elementas], [šaltinis: pvz., Getty Images], [autorius], licencijuota pagal licenciją CC BY 2.0 [+ nuoroda į licenciją],
  • [iliustracija / nuotrauka / kt.], p. …, © [menininko vardas, pavardė], [metai], visos teisės saugomos.

Visus trečiųjų šalių elementus patartina nurodyti atskirai, bet jeigu tai techniškai nepraktiška ir jei visi tokie elementai yra pažymėti visame leidinyje, pranešime apie autorių teises galima vartoti tokią bendrąją nuostatą:

Norint naudoti ar atgaminti elementus, kurių autorių teisės nepriklauso [Europos Sąjungai / atitinkamai juridinio asmens statusą turinčiai įstaigai], gali reikėti gauti tiesioginį atitinkamų teisių turėtojų leidimą.

Trečiųjų šalių elementus apimančios „Creative Commons“ licencijos

Trečiųjų šalių elementai, kurie licencijuoti pagal „Creative Commons“ licencijas arba priskirti viešajai nuosavybei, gali būti naudojami Europos Sąjungos leidiniuose. Naudojant šiuos elementus labai svarbu laikytis sąlygų, nustatytų įvairiose „Creative Commons“ licencijose.

Kaip nurodyta 5.4.2 punkte, Komisija ir Audito Rūmai nusprendė savo kūrinius skelbti taikydami licenciją CC BY 4.0.

Asmens teisė į atvaizdą, asmeninės neturtinės teisės ir kitos teisės

Norint naudoti atvaizdą, kuriame matomi atpažįstami asmenys, gali reikėti gauti leidimą naudoti tą atvaizdą, kad nebūtų pažeista teisė į privatumą ar kitos panašios asmeninės neturtinės teisės. Jos skiriasi nuo autorių teisių ar kitų intelektinės nuosavybės teisių ir neturėtų būti su jomis painiojamos. Tai reiškia, jog kad ir kam priklauso atvaizdo autorių teisės (Europos Sąjungai ar trečiajai šaliai), būtina patvirtinti, kad jame matomas (-i) asmuo (‑enys) suteikė leidimą naudoti savo atvaizdą kiekvienu numatomu naudojimo atveju. Pavyzdžiui, teisės, suteikiamos „Creative Commons“ licencijomis, kurios yra autorių teisių licencijos, neapima teisės į privatumą ar asmeninių neturtinių teisių.

Be to, kai kuriose šalyse gali reikėti prašyti papildomo leidimo naudoti meno kūrinio (pvz., paveikslo, skulptūros ar originalaus pastato) atvaizdą.

tip:

Jei turite klausimų, kreipkitės į Leidinių biuro tarnybą, atsakingą už autorių teises (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).