5.4.3. Publikācijā izmantotie ar autortiesībām aizsargātie elementi (pilnībā pārstrādāts)

Ja Eiropas Savienības publikācijās izmanto īpašus vai mākslinieciskus elementus, tie ir jāidentificē un ir jānorāda to autortiesības. Ir ļoti svarīgi identificēt un iegūt tiesības, kā arī atsaukties uz elementiem, uz kuriem autortiesības pieder trešām personām (arī licencēto fotoattēlu krātuvēm).

Ja Eiropas Savienības publikācijās izmanto īpašus vai mākslinieciskus elementus, tie ir jāidentificē un ir jānorāda to autortiesības. Ir ļoti svarīgi identificēt un iegūt tiesības, kā arī atsaukties uz elementiem, uz kuriem autortiesības pieder trešām personām (arī licencēto fotoattēlu krātuvēm).

Eiropas Savienības iestādēm, struktūrām, birojiem un aģentūrām piederošie elementi

Autortiesības uz Eiropas Savienības darbinieku radītajiem elementiem pieder Eiropas Savienībai vai attiecīgajai struktūrai, kurai ir juridiskas personas statuss (skatīt Civildienesta noteikumu 18. pantu). Tas pats attiecas uz elementiem, kas iegādāti, izmantojot standarta līgumu. Šādos gadījumos autortiesību paziņojums attiecas uz visu publikāciju, jo autortiesības gan uz tekstu, gan uz papildu elementiem pieder Eiropas Savienībai.

Tomēr autortiesību paziņojumā ieteicams sniegt informāciju par konkrētiem publikācijā esošiem elementiem. Var izmantot šādas frāzes:

[Ilustrācija/Fotoattēls/u. tml.], … lpp., © Eiropas Savienība, [gadskaitlis]

[Ilustrācija/Fotoattēls/u. tml.], … lpp., © Eiropas Atomenerģijas kopiena, [gadskaitlis]

[Ilustrācija/Fotoattēls/u. tml.], … lpp., © Eiropas Centrālā banka, [gadskaitlis]

[Ilustrācija/Fotoattēls/u. tml.], … lpp., © [aģentūras nosaukums], [gadskaitlis]

Trešām personām piederošie elementi

Ir ļoti svarīgi identificēt un iegūt tiesības, kā arī atsaukties uz elementiem, uz kuriem autortiesības pieder trešām personām (arī licencēto fotoattēlu krātuvēm), ja tie tiek izmantoti Eiropas Savienības publikācijās.

Lai izmantotu vai reproducētu fotoattēlus vai citus materiālus, uz kuriem neattiecas Eiropas Savienības vai attiecīgās struktūras ar juridiskas personas statusu autortiesības, par katru elementu ir jāsaņem atļauja no attiecīgā autortiesību īpašnieka, izņemot gadījumus, kad piemērojams autortiesību izņēmums vai ierobežojums (piemēram, izņēmums attiecībā uz citēšanu). Atsauce uz šiem elementiem jāiekļauj autortiesību paziņojumā. Ja vien autortiesību īpašnieka saņemtā atļauja vai piešķirtā licence nenosaka īpašu atsauces veidu, var izmantot šādu formulējumu:

Tādu elementu izmantošanai vai reproducēšanai, kuri nepieder [Eiropas Savienībai /attiecīgajai struktūrai ar juridiskas personas statusu], var būt jāsaņem atļauja tieši no attiecīgajiem tiesību turētājiem. [Eiropas Savienībai /attiecīgajai struktūrai ar juridiskas personas statusu] nav autortiesību uz šādiem elementiem:

  • vāks, [attiecīgais elements], [avots: piemēram, Unsplash.com],
  • ... lpp., [attiecīgais elements], [avots: piemēram, Fotolia.com], [autors], visas tiesības aizsargātas,
  • ... lpp., [attiecīgais elements], [avots: piemēram, Getty Images], [autors], licencēts saskaņā ar CC BY 2.0 [+ saite uz licenci],
  • [ilustrācija/fotoattēls/u. tml.], ... lpp., © [mākslinieka vārds, uzvārds], [gadskaitlis], visas tiesības aizsargātas.

Lai gan visus trešo personu elementus ieteicams norādīt atsevišķi, ja tas nav tehniski pamatoti un ar noteikumu, ka visi šādi elementi ir atzīmēti visā publikācijā, autortiesību paziņojumā var izmantot šādu vispārīgu klauzulu:

Tādu elementu izmantošanai vai reproducēšanai, kuri nepieder [Eiropas Savienībai /attiecīgajai struktūrai ar juridiskas personas statusu], var būt jāsaņem atļauja tieši no attiecīgajiem tiesību turētājiem.

Creative Commons licences, kas attiecas uz trešo personu elementiem

Eiropas Savienības publikācijās var izmantot trešo personu elementus, kas licencēti ar Creative Commons licencēm vai ir brīvi pieejami. Izmantojot šādus elementus, ir būtiski ievērot dažādajās Creative Commons licencēs noteiktos nosacījumus.

Kā norādīts 5.4.2. punktā, Komisija un Revīzijas palāta savu darbu publicēšanai ir izvēlējušās CC BY 4.0 licenci.

Tiesības uz attēlu, personas tiesības un citas tiesības

Lai izmantotu attēlu, kurā redzamas identificējamas personas, var būt jāsaņem atļauja šādai izmantošanai vai jāievēro citu līdzīgu personisko tiesību aizsardzība. Tās atšķiras no autortiesībām vai citām intelektuālā īpašuma tiesībām, un tās nevajadzētu jaukt. Tas nozīmē, ka neatkarīgi no tā, kam pieder autortiesības uz attēlu (Eiropas Savienībai vai trešai personai), ir jāapstiprina, ka attēlā redzamā(-ās) fiziskā(-ās) persona(-as) ir devusi(-ušas) atļauju katram paredzētajam sava attēla izmantojumam. Piemēram, tiesības, ko piešķir Creative Commons autortiesību licences, neietver privātuma vai personiskās tiesības.

Turklāt dažās valstīs var būt jāsaņem papildu atļauja mākslas darba (piemēram, gleznas, skulptūras vai oriģinālas ēkas) attēla izmantošanai.

tip:

Jautājumu gadījumā sazinieties ar Publikāciju biroja par autortiesībām atbildīgo dienestu (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).