1.2.1. Klasyfikacja aktów
Akty są klasyfikowane według pozycji (L I, L II itd.) i podpozycji („rozporządzenia”, „dyrektywy” itd.) w określonym porządku.
Akty są klasyfikowane według pozycji (L I, L II itd.) i podpozycji („rozporządzenia”, „dyrektywy” itd.) w kolejności podanej poniżej (zob. również struktura Dziennika Urzędowego w portalu EUR-Lex).
L I – Akty ustawodawcze
- rozporządzenia
- dyrektywy
- decyzje
- budżety
L II – Akty o charakterze nieustawodawczym
- umowy międzynarodowe
- rozporządzenia
- dyrektywy
- decyzje
- zalecenia
- wytyczne
- regulaminy wewnętrzne i regulaminy postępowania
- akty przyjęte przez organy utworzone na mocy umów międzynarodowych
- porozumienia międzyinstytucjonalne
L III – Inne akty
- Europejski Obszar Gospodarczy
Pozycja L IV - Akty przyjęte przed dniem 1 grudnia 2009 r. na mocy Traktatu WE, Traktatu UE i Traktatu Euratom - była tymczasowo stosowana po dniu 1 stycznia 2010 r. w celu uwzględnienia aktów przyjętych przed dniem 1 grudnia 2009 r. na mocy Traktatu WE, Traktatu UE i Traktatu Euratom. Pozycja ta jest nieaktualna.
Akty w każdej pozycji klasyfikowane są według następujących kryteriów:
- rodzaj (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja, budżet itd.),
- porządek według instytucji przyjmujących akt (zob. pkt 3.4.2): Parlament Europejski, Rada Europejska, Parlament Europejski i Rada, Rada, Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejski Bank Centralny, Trybunał Obrachunkowy itd.
W podpozycjach „rozporządzenia”, „dyrektywy” i „decyzje” pozycji L II, według wspomnianej wyżej kolejności i w odniesieniu do określonych instytucji przyjmujących akt, akty klasyfikuje się w następującej kolejności:
- akty oparte bezpośrednio na Traktatach;
- akty delegowane;
- akty wykonawcze.
Przykłady – zob. Tabele podsumowujące.
Pozycje
Seria L Dziennika Urzędowego obejmuje następujące pozycje.
L I – Akty ustawodawcze
Pozycja ta obejmuje „akty ustawodawcze”, w rozumieniu Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, to znaczy rozporządzenia, dyrektywy, decyzje, które zostały przyjęte:
- albo w drodze zwykłej procedury ustawodawczej (przyjęte wspólnie przez Parlament Europejski i Radę),
- albo w drodze specjalnej procedury ustawodawczej (przyjęte przez Radę z udziałem Parlamentu Europejskiego lub przyjęte przez Parlament Europejski z udziałem Rady).
Akty ustawodawcze obejmują również roczny budżet Unii Europejskiej (a także budżety korygujące, które są z nim powiązane), ponieważ przyjmowany jest on w drodze specjalnej procedury ustawodawczej.
„Roczny budżet” Unii Europejskiej nazywany był w przeszłości „budżetem ogólnym”. W 2022 r. tytuł aktu ostatecznie przyjmującego budżet zmienił się odpowiednio („Ostateczne przyjęcie rocznego budżetu Unii Europejskiej”).
Przed 1 grudnia 2009 r. budżet Unii Europejskiej publikowany był w pozycji L II (Akty o charakterze nieustawodawczym), a akt przyjmujący nosił tytuł „Ostateczne przyjęcie budżetu ogólnego Unii Europejskiej”. W serii L publikowane było zestawienie dochodów i wydatków agencji, które obecnie zostało przeniesione do serii C.
L II – Akty o charakterze nieustawodawczym
Pozycja ta obejmuje „akty o charakterze nieustawodawczym”, w rozumieniu Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, to znaczy rozporządzenia, dyrektywy i decyzje, które nie zostały przyjęte w drodze procedury ustawodawczej, akty delegowane (art. 290), akty wykonawcze (art. 291) i akty oparte bezpośrednio na Traktatach (akty odnoszące się do umów międzynarodowych, decyzje w obszarze WPZiB itp.), jak również inne akty, takie jak zalecenia EBC i wytyczne.
L III – Inne akty
Pozycja ta obejmuje „inne akty”, np. akty Europejskiego Obszaru Gospodarczego.