5.4.1. Informacja o prawach autorskich (pełna rewizja)
Informacja o prawach autorskich informuje czytelnika, że utwór jest chroniony prawem autorskim. Powinna ona wskazywać podmiot praw autorskich, rok publikacji oraz informację o tym, czy ponowne wykorzystanie utworu jest dozwolone, a jeśli tak, to na jakich warunkach.
Informacja o prawach autorskich informuje czytelnika, że utwór jest chroniony prawem autorskim. Powinna ona wskazywać podmiot praw autorskich, rok publikacji oraz informację o tym, czy ponowne wykorzystanie utworu jest dozwolone, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Ponadto w dobrze opracowanej i kompletnej informacji o prawach autorskich kluczowe znaczenie ma wskazanie elementów zawartych w publikacji, do których prawa przysługują osobom trzecim.
Standardowa informacja o prawach autorskich składa się z trzech elementów:
- symbolu „©” lub słów „prawo autorskie” oznaczających ochronę praw autorskich,
- nazwy podmiotu praw autorskich,
- roku pierwszej publikacji utworu.
© [nazwa podmiotu praw autorskich], [rok pierwszej publikacji]
na przykład:
© Unia Europejska, 2022
Podmiot praw autorskich
Prawa autorskie mogą przysługiwać wyłącznie podmiotom posiadającym osobowość prawną.
a) Instytucje i służby międzyinstytucjonalne, które podlegają osobowości prawnej Unii Europejskiej
Publikacje opracowane przez pracowników instytucji Unii Europejskiej powinny zawierać oznaczenie „© Unia Europejska”, z wyjątkiem Europejskiego Banku Centralnego, który posiada odrębną osobowość prawną, a tym samym własne prawa autorskie.
© Unia Europejska, [rok]
© Europejski Bank Centralny, [rok]
Należy użyć pełnej nazwy, a nie tylko skrótu lub akronimu:
© Europejski Bank Centralny, [rok]
a nie © EBC, [rok]
Służby międzyinstytucjonalne, takie jak Urząd Publikacji, Europejska Służba Działań Zewnętrznych i Europejski Urząd Doboru Kadr, nie mają osobowości prawnej. W związku z tym używają w swoich publikacjach oznaczenia „© Unia Europejska”.
b) Podmioty posiadające własną osobowość prawną
Zdecentralizowane jednostki organizacyjne (agencje) i agencje wykonawcze (pełne wykazy znajdują się w pkt 9.5.3 i 9.5.4) mają własną osobowość prawną i w związku z tym muszą być wymienione jako podmioty praw autorskich:
© Europejska Agencja Środowiska, [rok]
© , [rok]
Należy użyć pełnej nazwy, a nie tylko skrótu lub akronimu:
© Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, [rok]
ewentualnie:
© Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), [rok]
a nie © Frontex, [rok]
Jeżeli prawa autorskie przeniesiono na Unię Europejską w drodze umowy lub innego dokumentu prawnego, należy zamieścić następującą informację:
© Unia Europejska, [rok]
Zob. pkt 9.5 dotyczący struktury administracyjnej Unii Europejskiej. Informacje o osobowości prawnej podmiotu znajdują się w odpowiednim akcie założycielskim.
Innymi podmiotami posiadającymi własną osobowość prawną są Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny. Przysługują im odrębne prawa autorskie:
© Europejski Bank Inwestycyjny, [rok]
© Europejski Fundusz Inwestycyjny, [rok]
Dokumenty sporządzone w ramach Traktatu Euratom (i w ramach linii budżetowej Euratom) muszą zawierać własną informację o prawach autorskich:
© Europejska Wspólnota Energii Atomowej, [rok]
Dotyczy to na przykład różnych dokumentów lub specjalistycznych publikacji w dziedzinie energii atomowej publikowanych przez Wspólne Centrum Badawcze.
Wzmianka o autorstwie
Artykuł 18 regulaminu pracowniczego stanowi, że prawa autorskie do wszelkich prac wykonanych przez urzędników Unii w ramach wykonywania ich obowiązków należą do Unii Europejskiej (lub do odpowiedniej agencji itp.). W niektórych przypadkach służby mogą jednak wymagać, aby pracownicy, którzy są autorami pracy, byli wymienieni indywidualnie w publikacji. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy publikacja zawiera osobiste poglądy autora lub w przypadku publikacji naukowych lub artykułów w czasopismach prawniczych. W takim przypadku zaleca się dodanie zastrzeżenia prawnego (zob. pkt 5.4.4):
autor: [imię i nazwisko]
Nie dotyczy to publikacji wydawanych przez służby w ramach ich kompetencji instytucjonalnych.
Rok
Okres ochrony praw autorskich publikacji UE w danym języku rozpoczyna się w dniu jej powstania. Jeżeli praca jest publikowana w różnych językach w różnych latach, każda wersja językowa powinna zawierać rok publikacji.
W przypadku przedruku informacja o prawach autorskich pozostaje niezmieniona. W przypadku nowych wydań – jako że są to nowe publikacje – rok podany w informacji o prawach autorskich powinien jednak być zgodny z rokiem publikacji nowego wydania.
W przypadku zmiany formatu publikacji (np. z papierowej na e-book) rok wydania jest taki sam jak rok pierwotnego wydania, o ile nie wprowadzono żadnych zmian. Jeśli jednak dokonano istotnych zmian, publikuje się nowe wydanie, a rok podany w informacji o prawach autorskich powinien być rokiem publikacji nowego wydania.
Współpraca z podwykonawcami
Wszelkie pytania należy kierować do działu odpowiedzialnego za prawa autorskie w Urzędzie Publikacji (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).