5.4.1. Informacja o prawach autorskich (pełna rewizja)

Informacja o prawach autorskich informuje czytelnika, że utwór jest chroniony prawem autorskim. Powinna ona wskazywać podmiot praw autorskich, rok publikacji oraz informację o tym, czy ponowne wykorzystanie utworu jest dozwolone, a jeśli tak, to na jakich warunkach.

Informacja o prawach autorskich informuje czytelnika, że utwór jest chroniony prawem autorskim. Powinna ona wskazywać podmiot praw autorskich, rok publikacji oraz informację o tym, czy ponowne wykorzystanie utworu jest dozwolone, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Ponadto w dobrze opracowanej i kompletnej informacji o prawach autorskich kluczowe znaczenie ma wskazanie elementów zawartych w publikacji, do których prawa przysługują osobom trzecim.

Standardowa informacja o prawach autorskich składa się z trzech elementów:

  • symbolu „©” lub słów „prawo autorskie” oznaczających ochronę praw autorskich,
  • nazwy podmiotu praw autorskich,
  • roku pierwszej publikacji utworu.

© [nazwa podmiotu praw autorskich], [rok pierwszej publikacji]
na przykład:
© Unia Europejska, 2022

Wzmianka o autorstwie

Artykuł 18 regulaminu pracowniczego stanowi, że prawa autorskie do wszelkich prac wykonanych przez urzędników Unii w ramach wykonywania ich obowiązków należą do Unii Europejskiej (lub do odpowiedniej agencji itp.). W niektórych przypadkach służby mogą jednak wymagać, aby pracownicy, którzy są autorami pracy, byli wymienieni indywidualnie w publikacji. Ma to miejsce na przykład wtedy, gdy publikacja zawiera osobiste poglądy autora lub w przypadku publikacji naukowych lub artykułów w czasopismach prawniczych. W takim przypadku zaleca się dodanie zastrzeżenia prawnego (zob. pkt 5.4.4):

autor: [imię i nazwisko]

Nie dotyczy to publikacji wydawanych przez służby w ramach ich kompetencji instytucjonalnych.

Rok

Okres ochrony praw autorskich publikacji UE w danym języku rozpoczyna się w dniu jej powstania. Jeżeli praca jest publikowana w różnych językach w różnych latach, każda wersja językowa powinna zawierać rok publikacji.

W przypadku przedruku informacja o prawach autorskich pozostaje niezmieniona. W przypadku nowych wydań – jako że są to nowe publikacje – rok podany w informacji o prawach autorskich powinien jednak być zgodny z rokiem publikacji nowego wydania.

W przypadku zmiany formatu publikacji (np. z papierowej na e-book) rok wydania jest taki sam jak rok pierwotnego wydania, o ile nie wprowadzono żadnych zmian. Jeśli jednak dokonano istotnych zmian, publikuje się nowe wydanie, a rok podany w informacji o prawach autorskich powinien być rokiem publikacji nowego wydania.

Współpraca z podwykonawcami

Prawa autorskie do publikacji stworzonych przez podwykonawcę przysługują Unii Europejskiej, jeżeli umowa przewiduje przeniesienie na Unię Europejską praw autorskich do wyników pracy. Na przykład w przypadku Komisji jest to typowa sytuacja, w której stosuje się wzór umowy DG ds. Budżetu1.
tip:

Wszelkie pytania należy kierować do działu odpowiedzialnego za prawa autorskie w Urzędzie Publikacji (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).