5.4.2. Zezwolenie na ponowne wykorzystanie i warunki ponownego wykorzystania (pełna rewizja)

Instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii Europejskiej wskazują w informacji o prawach autorskich stopień ochrony, jaki stosują w odniesieniu do swoich publikacji, od zakazu ponownego wykorzystania po zasady dotyczące pełnego ponownego wykorzystania.

Instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii Europejskiej wskazują w informacji o prawach autorskich stopień ochrony, jaki stosują w odniesieniu do swoich publikacji, od zakazu ponownego wykorzystania po zasady dotyczące pełnego ponownego wykorzystania.

Rada

Polityka Rady w zakresie ponownego wykorzystywania jest realizowana na podstawie decyzji Rady (UE) 2017/1842 z dnia 9 października 2017 r. w sprawie polityki otwartych danych Rady oraz ponownego wykorzystywania dokumentów Rady. Należy podawać następującą informację o prawach autorskich:

© Unia Europejska, [rok]

Ponowne wykorzystanie dozwolone pod warunkiem podania źródła. Polityka Rady w zakresie ponownego wykorzystywania jest realizowana na podstawie decyzji Rady (UE) 2017/1842 z dnia 9 października 2017 r. w sprawie polityki otwartych danych Rady oraz ponownego wykorzystywania dokumentów Rady (Dz.U. L 262 z 12.10.2017, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2017/1842/oj).

tip:

Zobacz tę informację w 24 językach: Council reuse notice (Informacja Rady o ponownym wykorzystywaniu).

Komisja i agencje wykonawcze

Politykę ponownego wykorzystywania dokumentów Komisji przyjęto decyzją Komisji z dnia 12 grudnia 2011 r. w sprawie ponownego wykorzystywania dokumentów Komisji („decyzja w sprawie ponownego wykorzystywania”), a następnie wdrożono decyzją z dnia 22 lutego 2019 r. przyjmującą Creative Commons jako licencję otwartą w ramach polityki Komisji Europejskiej w zakresie ponownego wykorzystywania. W następstwie tych decyzji i o ile nie ma zastosowania którykolwiek z wyjątków w nich przewidzianych, publikacje Komisji powinny uzyskać licencję na podstawie licencji Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/).

Stosuje się informację o prawach autorskich w brzmieniu:

© Unia Europejska, [rok]

""

Polityka Komisji w zakresie ponownego wykorzystywania jest realizowana na podstawie decyzji Komisji 2011/833/UE z dnia 12 grudnia 2011 r. w sprawie ponownego wykorzystywania dokumentów Komisji (Dz.U. L 330 z 14.12.2011, s. 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/833/oj).

O ile nie wskazano inaczej, ponowne wykorzystywanie niniejszego dokumentu jest dozwolone na podstawie licencji Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/). Oznacza to, że ponowne wykorzystywanie jest dozwolone pod warunkiem odpowiedniego poinformowania o autorze oraz o wszelkich zmianach wprowadzonych w dokumencie.

tip:

Zobacz tę informację w 24 językach: Commission default reuse notice (Standardowa informacja Komisji o ponownym wykorzystywaniu).

Chociaż nie jest to zalecane, jeżeli z uzasadnionych powodów służby Komisji wydają publikację bezpośrednio na podstawie decyzji w sprawie ponownego wykorzystywania, a nie na podstawie licencji Creative Commons, można stosować następującą informację o prawach autorskich:

© Unia Europejska, [rok]

Ponowne wykorzystanie dozwolone pod warunkiem podania źródła oraz niezmieniania oryginalnego znaczenia lub przekazu niniejszego dokumentu. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z ponownego wykorzystania. Komisja Europejska wdrożyła politykę ponownego wykorzystywania swoich dokumentów na podstawie decyzji Komisji 2011/833/UE z dnia 12 grudnia 2011 r. w sprawie ponownego wykorzystywania dokumentów Komisji (Dz.U. L 330 z 14.12.2011, s. 39, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/833/oj).

tip:

Zobacz tę informację w 24 językach: Commission alternative reuse notice (Alternatywna informacja Komisji o ponownym wykorzystywaniu).

Powyższe zasady mają zastosowanie do agencji wykonawczych, które powinny kierować się polityką redakcyjną Komisji. Więcej informacji na temat polityki Komisji w zakresie ponownego wykorzystywania oraz przepisów dotyczących praw autorskich mających zastosowanie do publikacji można znaleźć w dokumentach: Wytyczne dotyczące ponownego wykorzystywania* i Wytyczne dotyczące publikacji*.

Trybunał Obrachunkowy

16 kwietnia 2019 r. Trybunał Obrachunkowy zatwierdził szczegółową politykę dotyczącą ponownego wykorzystywania swoich publikacji. Zalecana informacja o prawach autorskich:

© Unia Europejska, [rok]

""

Polityka Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w zakresie ponownego wykorzystywania dokumentów jest realizowana na podstawie decyzji Trybunału nr 6/2019 w sprawie polityki otwartych danych oraz ponownego wykorzystywania dokumentów. O ile nie wskazano inaczej (np. nie zamieszczono szczegółowych informacji o prawach autorskich), treści Europejskiego Trybunału Obrachunkowego będące własnością UE objęte są licencją Creative Commons Attribution 4.0 international (CC BY 4.0). Oznacza to, że co do zasady ponowne wykorzystanie jest dozwolone, pod warunkiem że treści zostaną odpowiednio oznaczone i zostaną wskazane wszelkie dokonane w nich zmiany. W przypadku ponownego wykorzystania treści Trybunału niedozwolone jest zmienianie ich oryginalnego znaczenia albo przesłania. Trybunał nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje ponownego wykorzystania.

tip:

Zobacz tę informację w 24 językach: Court of Auditors reuse notice (Informacja Trybunału Obrachunkowego o ponownym wykorzystywaniu).

Inne instytucje, organy, urzędy i agencje

W zależności od własnej polityki redakcyjnej pozostałe instytucje i organy mogą stosować różne warunki ponownego wykorzystywania swoich publikacji. Zwyczajowe brzmienie informacji o prawach autorskich jest następujące:

© Unia Europejska, [rok]

Kopiowanie dozwolone pod warunkiem podania źródła.

tip:

Zobacz tę informację w 24 językach: Reproduction authorised (Zgoda na kopiowanie).

W uzasadnionych przypadkach można zastosować rygorystyczne warunki:

© Agencja Unii Europejskiej ds. Azylu, [rok]

Wszelkie prawa zastrzeżone.

tip:

Zobacz tę informację w 24 językach: All rights reserved (Wszelkie prawa zastrzeżone).

Urząd Publikacji promuje możliwość ponownego wykorzystywania publikacji wszystkich instytucji, organów, urzędów i agencji, zgodnie z zasadami przewodnimi dyrektywy (UE) 2019/1024 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Służby, które chcą zwiększyć otwartość swoich publikacji, mogą posługiwać się sformułowaniem „dozwolone ponowne wykorzystanie” i stosować wyżej wymienione warunki.

tip:

Wszelkie pytania należy kierować do działu odpowiedzialnego za prawa autorskie w Urzędzie Publikacji (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).

*

Link wewnętrzny – dokument roboczy dla pracowników instytucji europejskich.