5.4.3. Elementy chronione prawem autorskim wykorzystane w publikacji (pełna rewizja)

Jeśli w publikacjach Unii Europejskiej są wykorzystywane pewne szczególne lub artystyczne elementy, należy je wskazać i oznaczyć. W przypadku elementów, do których prawa autorskie należą do osób trzecich, kluczowe jest, aby je wskazać, uzyskać do nich prawa i je oznaczyć (także wówczas, gdy są to elementy pochodzące z banków obrazów).

Jeśli w publikacjach Unii Europejskiej są wykorzystywane pewne szczególne lub artystyczne elementy, należy je wskazać i oznaczyć. W przypadku elementów, do których prawa autorskie należą do osób trzecich, kluczowe jest, aby je wskazać, uzyskać do nich prawa i je oznaczyć (także wówczas, gdy są to elementy pochodzące z banków obrazów).

Elementy należące do instytucji, organów, urzędów i agencji Unii Europejskiej

Prawa autorskie do elementów stworzonych przez pracowników Unii Europejskiej są własnością Unii Europejskiej lub odpowiedniego organu posiadającego osobowość prawną (zob. art. 18 regulaminu pracowniczego). To samo dotyczy elementów zamawianych w ramach standardowej umowy. W takich przypadkach informacja o prawach autorskich dotyczy całej publikacji, ponieważ prawa autorskie zarówno do tekstu, jak i do elementów dodatkowych przysługują Unii Europejskiej.

Zaleca się jednak, aby informacja o prawach autorskich zawierała informacje na temat konkretnych elementów zawartych w publikacji. Można stosować następujące sformułowania:

[Ilustracja/Zdjęcie/itd.] na s. … © Unia Europejska, [rok]

[Ilustracja/Zdjęcie/itd.] na s. … © Europejska Wspólnota Energii Atomowej, [rok]

[Ilustracja/Zdjęcie/itd.] na s. … © Europejski Bank Centralny, [rok]

[Ilustracja/Zdjęcie/itd.] na s. … © [nazwa agencji], [rok]

Elementy należące do osób trzecich

Gdy elementy, do których prawa autorskie przysługują osobom trzecim (w tym elementy pochodzące z banków obrazów), są wykorzystywane w publikacjach Unii Europejskiej, kluczowe znaczenie ma ich wskazanie, wyjaśnienie ich w kontekście praw autorskich oraz poinformowanie o ich autorze.

Wykorzystywanie lub kopiowanie zdjęć lub innych materiałów, które nie są objęte prawami autorskimi Unii Europejskiej lub odpowiedniego organu posiadającego osobowość prawną, wymaga uzyskania zgody odpowiedniego podmiotu praw autorskich w odniesieniu do każdego elementu, chyba że zastosowanie ma wyjątek lub ograniczenie prawa autorskiego (np. wyjątek dotyczący cytowania). Informacje o tych elementach należy umieścić w informacji o prawach autorskich. O ile uzyskane zezwolenie lub licencja udzielona przez podmiot praw autorskich nie narzuca szczególnego sposobu informowania o autorze, można użyć następującego sformułowania:

W przypadku wykorzystania lub kopiowania elementów, które nie są własnością [Unii Europejskiej/odpowiedniego organu posiadającego osobowość prawną], konieczne może być uzyskanie zgody bezpośrednio od właściwych podmiotów prawa autorskiego. [Unia Europejska/odpowiedni organ posiadający osobowość prawną] nie posiada praw autorskich do następujących elementów:

  • okładka, [element, którego dotyczy informacja], [źródło: np. Unsplash.com],
  • strona …, [element, którego dotyczy informacja], [źródło: np. Fotolia.com], [autor], wszelkie prawa zastrzeżone,
  • strona …, [element, którego dotyczy informacja], [źródło: np. Getty Images], [autor], na podstawie licencji CC BY 2.0 [+ link do licencji],
  • [ilustracja/zdjęcie/itd.] na s. … © [nazwa twórcy], [rok], wszelkie prawa zastrzeżone.

Chociaż wskazane jest podanie indywidualnie wszystkich elementów, do których prawa przysługują osobom trzecim, jeżeli jest to technicznie niepraktyczne, w informacji o prawach autorskich można zastosować następującą klauzulę ogólną, pod warunkiem że wszystkie takie elementy oznaczono w całej publikacji:

W przypadku wykorzystania lub kopiowania elementów, które nie są własnością [Unii Europejskiej/odpowiedniego organu posiadającego osobowość prawną], konieczne może być uzyskanie zgody bezpośrednio od właściwych podmiotów prawa autorskiego.

Licencje Creative Commons obejmujące elementy, do których prawa autorskie przysługują osobom trzecim

Elementy, do których prawa przysługują osobom trzecim, licencjonowane na podstawie licencji Creative Commons lub przeznaczone do wykorzystania w domenie publicznej mogą być wykorzystywane w publikacjach Unii Europejskiej. Przy korzystaniu z tych elementów zasadnicze znaczenie ma przestrzeganie warunków określonych w różnych licencjach Creative Commons.

Jak wskazano w pkt 5.4.2, Komisja i Trybunał Obrachunkowy wybrały CC BY 4.0 do publikowania własnych prac.

Prawa związane z wizerunkiem i dobrami osobistymi oraz inne prawa

Wykorzystanie obrazu, na którym pojawiają się możliwe do zidentyfikowania osoby, może wymagać uzyskania zgody na publikację wizerunku lub zabezpieczenia innych podobnych dóbr osobistych. Są one odrębne od praw autorskich i innych praw własności intelektualnej i nie powinny być z nimi mylone. Oznacza to, że niezależnie od tego, kto jest podmiotem praw autorskich do obrazu (Unia Europejska lub osoba trzecia), konieczne jest potwierdzenie, że osoba lub osoby, które on przedstawia, wyraziły zgodę na każde zamierzone wykorzystanie ich wizerunku. Na przykład licencje Creative Commons, będące licencjami na korzystanie z praw autorskich, nie obejmują praw do prywatności ani dóbr osobistych.

Ponadto w niektórych krajach konieczne może być uzyskanie dodatkowego zezwolenia na wykorzystanie wizerunku dzieła sztuki (np. malarstwa, rzeźby lub oryginalnego budynku).

tip:

Wszelkie pytania należy kierować do działu odpowiedzialnego za prawa autorskie w Urzędzie Publikacji (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).