8.1. Odsyłacze do przypisów
Odsyłacze do przypisów mogą mieć formę liczb, gwiazdek (asterysków) oraz liter i są identyczne we wszystkich wersjach językowych.
Sposób tworzenia odesłań do przypisów jest taki sam we wszystkich wersjach językowych; mogą one przyjąć następujące formy:
- liczba w nawiasie zapisana w górnej frakcji o takim samym stopniu pisma co tekst, poprzedzona cienką spacją i zakończona odpowiednim znakiem interpunkcyjnym:
Odesłania do rozporządzenia Komisji(1) znajdują się również w zaleceniu Rady(2); jednakże brak ich w tekście Trybunału Sprawiedliwości(3).
- gwiazdka (asterysk) w nawiasie zapisana w górnej frakcji o takim samym stopniu pisma co tekst, poprzedzona cienką spacją i zakończona odpowiednim znakiem interpunkcyjnym; symbolu tego używa się w wypadku przypisu, który w danej publikacji czy periodyku pojawia się więcej niż jeden raz:
Wszystkie dane pochodzą z Eurostatu(*).
- w tabelach z liczbami złożonymi bardzo małą czcionką można wyjątkowo zastosować małe litery zapisane w górnej frakcji. Pozwoli to uniknąć ewentualnych błędów i pomyłek.
Przypisy zazwyczaj numeruje się od nowa na każdej stronie i umieszcza na dole strony. Drukuje się je czcionką mniejszą niż główny tekst (zwykle o dwa stopnie) i oddziela od tekstu linią. Czasami stosuje się numerację ciągłą, umieszczając przypisy na końcu rozdziału lub tomu.
W Dzienniku Urzędowym stosuje się numerację ciągłą, przy czym przypisy w akcie lub w głównej części dokumentu i przypisy w załącznikach należy numerować osobno.
Odnośnik do przypisu (wraz z nawiasami) zapisuje się zawsze czcionką zwykłą (nawet jeśli tekst lub tytuły, do których się odnosi, pisane są kursywą lub czcionką pogrubioną).
Gdy odnośnik do przypisu pojawia się w tabeli, przypis musi znaleźć się w obrębie tabeli.
Przypisy i odsyłacze do przypisów: przygotowanie tekstu/zalecenia dotyczące pisania tekstu:
zob. pkt 4.2.3.