2.2.2. Odôvodnenia

Odôvodnenia uvádzajú dôvody ustanovení normatívnej časti (t. j. článkov) aktu.

Odôvodnenia uvádzajú dôvody ustanovení normatívnej časti (t. j. článkov) aktu.

Odôvodnenia sa číslujú a uvádzajú výrazom „keďže:“. Každá veta v odôvodnení sa začína veľkým písmenom a končí sa bodkou okrem poslednej vety, ktorá sa končí čiarkou.

a) Odôvodnenia sa uvádzajú takto:

keďže:

(1)

V nariadení (ES) č. 763/2008 sa stanovujú spoločné pravidlá poskytovania komplexných údajov o obyvateľoch, domoch a bytoch za desaťročné obdobie.

(2)

Na to, aby bolo možné posúdiť kvalitu údajov, ktoré Komisii (Eurostatu) zasielajú členské štáty, je potrebné vymedziť formu a štruktúru správ o kvalite.

[…]

(4)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Výboru pre európsky štatistický systém,

V texte sa odôvodnenia citujú takto (číslice sa uvádzajú bez zátvoriek):

v odôvodnení 1, v odôvodnení 2 atď.

b) Ak sa v aktoch vyskytuje iba jedno odôvodnenie, nečísluje sa. Zarovnáva sa doľava a tvorí osobitný odsek pod uvádzacím výrazom „keďže:“, ktorý ostáva v samostatnom riadku. Končí sa čiarkou:

keďže:

na pokrytie potrieb štatistík v príslušných čiastkových témach uvedených v prílohe I k nariadeniu (EÚ) 2019/1700 by Komisia mala stanoviť počet a názvy premenných pre súbor údajov v doméne „využívanie informačných a komunikačných technológií“ za referenčný rok 2023,

NB:
  • V prípade viacerých odôvodnení sa texty neviažu gramaticky na spojku „keďže“ a každé jedno má vlastný obsah. V prípade jediného odôvodnenia treba prispôsobiť syntax obsahu a vetu preštylizovať tak, aby dávala zmysel v nadväznosti na spojku „keďže“, za ktorou sa text v tomto prípade začína malým písmenom.
  • Do 6. februára 2000 sa odôvodnenia začínali malým začiatočným písmenom a končili sa bodkočiarkou (tento spôsob uvádzania odôvodnení sa ešte stále používa v niektorých aktoch Rady):

    keďže Komisia […]; (prvé odôvodnenie a ďalšie)

    keďže stanovisko […], (posledné odôvodnenie)

    Keďže v týchto prípadoch sa odôvodnenia nečíslovali, v texte sa citovali takto: v prvom odôvodnení, v druhom odôvodnení atď.

    V niektorých aktoch (najmä v antidumpingových nariadeniach) sa odôvodnenia uvádzali výrazom „keďže“, číslovali sa, každé sa začínalo veľkým písmenom a končilo bodkou (taká je súčasná všeobecná prax).

    Počas prechodného obdobia od decembra 1998 do 6. februára 2000 sa akceptovali obidve formy uvádzania odôvodnení.

  • V uzneseniach Európskeho parlamentu o absolutóriu za plnenie rozpočtu, ktoré sa uverejňujú v sérii L, sa citácie uvádzajú pomlčkou a odôvodnenia namiesto čísel veľkými písmenami abecedy:

    so zreteľom na konečnú ročnú účtovnú závierku Európskej policajnej akadémie za rozpočtový rok 2008,

    so zreteľom na správu Dvora audítorov o overení ročnej účtovnej závierky Európskej policajnej akadémie za rozpočtový rok 2008 spolu s odpoveďami akadémie (1),

    so zreteľom na odporúčanie Rady […],

    A.

    keďže akadémia […];

    B.

    keďže Dvor audítorov vo svojej správe o ročnej účtovnej závierke akadémie […];