8.1. Odkazy na poznámky pod čiarou

Odkazy na poznámky pod čiarou môžu mať formu číslic, hviezdičiek alebo písmen a sú rovnaké vo všetkých jazykových zneniach.

Odkazy na poznámky pod čiarou majú rovnakú formu vo všetkých jazykových zneniach; môžu vyzerať takto:

  • číslica v hornom indexe v zátvorkách rovnakej veľkosti ako text, po malej medzere, s možnosťou následných interpunkčných znamienok:

    Odkazy na nariadenie Komisie(1) sa objavujú aj v oznámeniach Rady(2), nie však v textoch Súdneho dvora(3).

  • hviezdička v hornom indexe v zátvorkách rovnakej veľkosti ako text, po malej medzere, s možnosťou následných interpunkčných znamienok; používa sa pre poznámku, ktorá sa v danom dokumente alebo brožúre vyskytuje v rovnakom význame viackrát:

    Všetky číselné údaje sú z Eurostatu(*).

  • v tabuľkách s číselnými údajmi, ktoré sú vytlačené veľmi malým písmom, sa môže výnimočne objaviť aj písmeno v hornom indexe, aby sa zabránilo chybám a nejasnostiam.

Poznámky pod čiarou sa väčšinou číslujú na každej strane osobitne a sú umiestnené v zápätí zodpovedajúcej strany, vytlačené menším písmom než základný text (obyčajne o dva body). Od ostatného textu sú oddelené medziriadkovou medzerou a krátkou linkou. Môžu sa číslovať i postupne a umiestniť spolu na konci kapitoly alebo zväzku.

V úradnom vestníku sa poznámky pod čiarou číslujú postupne. Ak k aktu patria prílohy, poznámky pod čiarou sa číslujú od 1 v každej prílohe.

Odkazy na poznámky pod čiarou (vrátane zátvoriek) sa vždy uvádzajú obyčajným typom písma (aj v textoch alebo nadpisoch, ktoré sú vytlačené kurzívou alebo tučným písmom).

Ak sa poznámka pod čiarou objaví v tabuľke, musí byť súčasťou tejto tabuľky a umiestňuje sa do rámčeka tabuľky.

tip:

Poznámky pod čiarou a odkazy na ne: príprava textu/požiadavky týkajúce sa písania:

pozri podbod 4.2.3.