10.2.1 Število in spol

Tu so navedena pravila v zvezi s številom in spolom.

Glagolsko število in spol sta odvisna od števila/spola, izraženega v osebku (prisojanje).

  • V priredni vezalni besedni zvezi sestavine, ki so v ednini, seštevamo (pobuda in zahtevek sta vložena); kadar je med sestavinami ločno razmerje, se ravnamo po zadnji, lahko pa jih tudi seštevamo (pobuda ali zahtevek je vložen; pobuda ali zahtevek sta vložena). Če se priredne sestavine štejejo kot celota, lahko uporabimo tudi edninsko glagolsko obliko (informiranje in obveščanje je pomembno; umetnostno ustvarjanje in znanstveno raziskovanje je svobodno).

    Primera seštevanja raznospolskih sestavin v ločnih priredjih:

    Pristojni organ države izvršiteljice lahko zavrne priznanje sodbe ter prevzem nadzora nad odložilnimi ukrepi in alternativnimi sankcijami, če sta kazenski pregon ali izvršitev kazni po pravu države izvršiteljice že zastarala in se nanašata na dejanje, za katero je država izvršiteljica pristojna po svojem notranjem pravu.

    Konferenca izjavlja, da bo Svet vedno, ko ga bosta Združeno kraljestvo ali Irska obvestila, da ne bosta sodelovala pri ukrepu za nadgraditev dela schengenskega pravnega reda, v katerem sicer sodelujeta […].

  • Če priredna vezalna besedna zveza vsebuje raznospolske sestavine, ki so v množini, uporabimo pri glagolu nevtralni moški spol (sklepi in pritožbe so sprejeti; sprejeti so pobude in zahtevki); namesto oblike za moški spol je v množini v takih primerih dopustna tudi oblika pridevniške besede po spolu najbližjega samostalnika (sprejete so pobude in zahtevki). V ločni besedni zvezi se ravnamo po spolu in številu najbližje sestavine (sklepi ali pritožbe so sprejete; pobuda ali zahtevki so sprejeti).