5.4.3. Avtorsko zaščiteni elementi, ki se uporabijo v publikacijah (celostna posodobitev)
Kadar se v publikacijah Evropske unije uporabijo posebni ali umetniški elementi, jih je treba opredeliti in navesti njihov vir. Bistveno je opredeliti tiste elemente ter zanje urediti pravice in navesti vir, katerih avtorske pravice so last tretjih oseb (tudi elemente iz bank slik).
Kadar se v publikacijah Evropske unije uporabijo posebni ali umetniški elementi, jih je treba opredeliti in navesti njihov vir. Bistveno je opredeliti tiste elemente ter zanje urediti pravice in navesti vir, katerih avtorske pravice so last tretjih oseb (tudi elemente iz bank slik).
Elementi, ki pripadajo institucijam, organom, uradom in agencijam Evropske unije
Avtorske pravice na elementih, ki jih ustvari osebje Evropske unije, so last Evropske unije ali zadevnega organa s pravno osebnostjo (glej člen 18 kadrovskih predpisov). Isto velja za elemente, pridobljene na podlagi standardne pogodbe. V teh primerih obvestilo o avtorskih pravicah zajema celotno publikacijo, saj so avtorske pravice na besedilu in dodatnih elementih last Evropske unije.
Vendar je priporočljivo, da obvestilo o avtorskih pravicah vsebuje informacije o posameznih elementih iz publikacije. Uporabijo se lahko naslednje navedbe:
[Ilustracija/Fotografija/itd.], str. …, © Evropska unija, [letnica]
[Ilustracija/Fotografija/itd.], str. …, © Evropska skupnost za atomsko energijo, [letnica]
[Ilustracija/Fotografija/itd.], str. …, © Evropska centralna banka, [letnica]
[Ilustracija/Fotografija/itd.], str. …, © [naziv agencije], [letnica]
Elementi, ki pripadajo tretjim osebam
Bistveno je opredeliti elemente, katerih avtorske pravice so last tretjih oseb (tudi tiste iz bank slik), urediti pravice zanje in navesti njihov vir, kadar se ti elementi uporabijo v publikacijah Evropske unije.
Za vsako uporabo ali reprodukcijo fotografij ali drugega gradiva, ki ni zaščiteno z avtorskimi pravicami Evropske unije ali organa s pravno osebnostjo, je za vsak element treba pridobiti dovoljenje od imetnika avtorskih pravic, razen če veljajo izjeme ali omejitve avtorskih pravic (npr. izjeme za citiranje). Za te elemente je treba v obvestilu o avtorskih pravicah navesti vir. Če pridobljeno dovoljenje ali licenca, ki jo podeli imetnik avtorskih pravic, ne zahteva posebnega načina navedbe vira, se lahko uporabi naslednje besedilo:
Za uporabo ali reprodukcijo elementov, ki niso last [Evropske unije / zadevnega organa s pravno osebnostjo], je morda treba za dovoljenje zaprositi neposredno imetnike pravic. [Evropska unija / zadevni organ s pravno osebnostjo] ni [imetnica/imetnik] avtorskih pravic v zvezi z naslednjimi elementi:
- naslovnica, [element], [vir: npr. Unsplash.com],
- stran …, [element], [vir: npr. Fotolia.com], [avtor], vse pravice pridržane,
- stran …, [element], [vir: npr. Getty Images], [avtor], licenca CC BY 2.0 [+ povezava na licenco],
- [ilustracija/fotografija/itd.], str. …, © [ime in priimek umetnika], [letnica], vse pravice pridržane.
Priporočljivo je, da se vsak element tretjih oseb navede posebej. Če to iz tehničnih razlogov ni izvedljivo in so bili vsi takšni elementi označeni po celotni publikaciji, se lahko v obvestilu o avtorskih pravicah uporabi naslednja splošna klavzula:
Za uporabo ali reprodukcijo elementov, ki niso last [Evropske unije / zadevnega organa s pravno osebnostjo], je morda treba za dovoljenje zaprositi neposredno imetnike pravic.
Elementi tretjih oseb pod licencami Creative Commons
Elementi tretjih oseb, ki so pod licencami Creative Commons ali v javni domeni, se lahko uporabijo v publikacijah Evropske unije. Pri uporabi teh elementov je bistveno, da se upoštevajo pogoji, ki jih nalagajo različne licence Creative Commons.
Kot je navedeno v oddelku 5.4.2, sta se Komisija in Evropsko računsko sodišče pri objavi lastnih del odločila za licenco CC BY 4.0.
Pravica do lastne podobe ter osebnostne in druge pravice
Za uporabo slik, na katerih so prikazane prepoznavne osebe, je morda treba urediti pravice glede zasebnosti ali druge podobne osebnostne pravice. Te pravice se razlikujejo od avtorskih pravic in drugih pravic intelektualne lastnine in se jih ne sme zamenjevati z njimi. To pomeni, da je ne glede na lastništvo avtorskih pravic na določeni sliki (Evropska unija ali tretja oseba) treba potrditi, da so posamezniki, prikazani na njej, dali soglasje za vsako nameravano uporabo svoje podobe. Na primer, pri licencah Creative Commons, ki so licence za avtorske pravice, prenesene pravice ne vključujejo pravic glede zasebnosti ali osebnostnih pravic.
Poleg tega je v nekaterih državah morda treba pridobiti dodatno dovoljenje za uporabo podobe umetnine (npr. slike, kipa ali izvirne stavbe).
Morebitna vprašanja naslovite na službo za avtorske pravice Urada za publikacije (OP-COPYRIGHT@publications.europa.eu).